Vatikán - Otec Gabriele Amorth několikrát denně vymítá ďábla. Vidí ho všude a ve všem včetně hudby Marilyna Mansona.
A je přesvědčený, že Satan, který se nesmírně bál Jana Pavla II., se papeže Benedikta XVI. obává ještě víc, napsal italský list La Stampa.
Amorth pracuje v temnotě, ale v denním světle tento věřící kněz připouští, že jeho práce je často v rozporu se zbytkem katolické církve. Oficiálním exorcistou římské diecéze se stal v červnu 1986 v době, kdy byl papežem Jan Pavel II.
Nejen Lucifer je nepřítelem
V současnosti tento šestaosmdesátiletý člen Společnosti svatého Pavla stále bojuje proti tomu, co označuje za "velkého nepřítele" - a jehož jméno je ďábel.
Otec Amorth vypráví příběh celoživotního boje proti Satanovi v nově vydané knize L'Ultimo Esorcista (Poslední exorcista), kterou napsal společně s Paolem Rodarim, novinářem italského deníku Il Foglio.
Kromě Lucifera jsou jeho dalšími nepřáteli všichni lidé, kteří nevěří, že ďábel existuje. "Vaše eminence, měl byste číst knihu," řekl jednou otec Amorth mocnému kardinálovi římské kurie, který prohlásil, že ďábel je jen "důsledkem pověr". "Jakou knihu?" zeptal se ho kardinál. "Evangelium," opáčil Amorth.
Kněz vymítá ďábla osmkrát až desetkrát denně včetně nedělí a Vánoc. Myslí si, že ďábel je všude, dokonce i ve svatých síních Vatikánu. Stejně přesvědčený podle něj byl i papež Jan Pavel II., který sám prováděl vymítání ďábla.
Vymítač Jan Pavel II.
První exorcismus polského papeže se odehrál 27. března 1982. Tehdy biskup středoitalského města Spoleto, Ottorino Alberti, k papežovi přivedl mladou ženu Francesku Fabriziovou. Jakmile byla u papeže, začala vzlykat a svíjet se na zemi, přestože papež ďáblovi poroučel, ať ustoupí. Uklidnila se, až když jí papež řekl: "Zítra za tebe odsloužím mši."
O několik let později ta žena navštívila Jana Pavla II. spolu s manželem. Byla klidná, šťastná a těhotná. "Nikdy jsem nic takového neviděl," řekl papež kardinálovi Jacquesu Martinovi, který to zaznamenal ve svých pamětech. "Byla to biblická scéna," dodal papež.
Současný papež Benedikt XVI. neprovozuje exorcismus, ale Amorth věří, že ho ďábel považuje za ještě nebezpečnějšího, než byl Jan Pavel II.
Ve své knize Amorth píše, že dva z jeho pomocníků vzali dvě oběti ďábelské posedlosti na Svatopetrské náměstí, aby viděly papežovu audienci. Když spatřily papeže, padly na zem, válely se, ječely a z úst jim tekly sliny. Benedikt si jich všimnul, popošel blíž a požehnal jim. Oběti vypadaly, jako by je šlehnul bičem, a odskočily dozadu o několik metrů, napsal Amorth.
Vatikán v pokušení
Podle něj ďábel vždy pokoušel církevní hierarchii a obyvatele Vatikánu.
V roce 1999 Luigi Marinelli, kněz na odpočinku a bývalý člen vatikánské kongregace pro východní církve, zveřejnil knihu Gone with the Wind In The Vatican, v níž pranýřoval protěžování, korupci a sexuální skandály v katolické církvi. Ale nikdo nic neudělal. "Mělo to být pro církev probuzení. Jenže nebylo," dodal Amorth.
Ten věří, že ďábel pokouší každého: věřící i ateisty, dospělé i děti. Zásadní případ se odehrál v severoitalském městečku Chiavenna v červnu 2000, kde tři dívky zabily jeptišku Mariu Lauru Mainettiovou. Později řekly, že to byla oběť pro ďábla. V té době tisk zdůrazňoval posedlost dívek po esoterismu a uctívání rockového zpěváka Marilyna Mansona.
"Samozřejmě nemůžu říct, že příčinou byly Mansonovy písně nebo on samotný," prohlásil Amorth.
"Ale budiž jasně řečeno: Satanistická hudba je jedním z hlavních prostředků šíření satanismu mezi mladými lidmi. Poselství satanistické hudby ovlivňuje srdce a mysl mladých lidí. Prostřednictvím tohoto druhu hudby se mladí lidé dostávají do kontaktu s předtím neznámými věcmi. Dostanou se na ďáblovy hranice, na místa, která předtím neprobádali."