Papež František vyzval lidstvo k toleranci a respektu

ČTK ČTK
1. 1. 2014 16:25
Papež pronesl projev z okna nad Svatopetrským náměstím, zaplněným desetitisíci lidí.
Papež František.
Papež František. | Foto: Reuters

Vatikán - Papež František v novoroční bohoslužbě věnované světovému míru vyzval k toleranci a respektu mezi lidmi.

Modlil se rovněž za to, aby odvaha k dialogu a k usmíření zvítězila nad pokušeními odplaty, arogance a korupce, informovala agentura AP.

Papež při projevu z okna nad Svatopetrským náměstím, které zaplnily desetitisíce věřících, turistů a Římanů, vyzval lidi k přijímání vzájemných rozdílů. I nepřátelé pak podle něj mají uznat, že všichni lidé jsou si bratry.

"Všichni jsme dětmi jednoho otce na nebesích, patříme k téže lidské rodině a sdílíme společný osud," prohlásil František.

"To každému ukládá odpovědnost za úsilí o to, aby se svět stal obcí bratrů, kteří respektují jeden druhého, přijímají jeden druhého ve své rozmanitosti a pečují jeden o druhého," prohlásil papež.

V jednu chvíli František odložil papír s textem svého poselství a kritizoval násilí ve světě. "Je čas to zastavit," vyzval.

Tomuto problému se hlava římskokatolické církve věnovala i v předchozí homilii ve Svatopetrské bazilice. "Musíme se dívat na násilí a nespravedlnost v mnoha částech světa, což nás nemůže nechat lhostejnými," řekl František. "Je třeba, aby se všichni zavázali k budování společnosti, která bude opravdu spravedlivější a sjednocená," dodal.

S myšlenkou na lidi sužované válkami a násilím se papež František podle AP pomodlil, aby "odvaha k dialogu a usmíření zvítězila nad pokušením odplaty, arogance a korupce".

 

Právě se děje

před 22 minutami

Záchranáři v Číně vysvobodili prvního ze zavalených horníků

Záchranáři vysvobodili prvního z čínských horníků, které před dvěma týdny ve zlatém dole uvěznila exploze. Muž byl bez prodlení převezen do nemocnice na ošetření. S odvoláním na čínská státní média o tom informovaly zahraniční agentury.

Horník byl podle čínské státní televize CCTV "extrémně zesláblý". Na záběrech záchranáři vyčerpaného muže s černou páskou přes oči a zabaleného v dece vyzvedli z dolu a předali ošetřovatelům.

Neštěstí se stalo 10. ledna ve zlatém dole nedaleko města Jen-tchaj v provincii Šan-tung na východě země. V podzemní pasti, více než 600 metrů od vstupu do šachty, uvízlo 22 lidí. Výbuch vážně poškodil přístup na dno dolu a komunikační kabely. Záchranáři ale tento týden zaslechli údery do potrubí, jimiž část horníků dala najevo, že jsou stále naživu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy