reklama
 
 

Osm miliard na výkupném za sedm let. Bilance pirátů

2. 11. 2013 10:45
Samotní pachatelé pirátských útoků získávají z výkupného jen nepatrný podíl - 0,1 %.

New York - Piráti, kteří operují u břehů Somálska, v letech 2005 až 2012 na výkupném za zajaté posádky a lodi získali 413 milionů dolarů (skoro osm miliard korun).

Vyplývá to z údajů, k nimž v nové studii dospěly OSN, Světová banka a Interpol. Podle této studie většina peněz putovala organizátorům pirátských útoků, kteří je použili například na nákup zbraní či financování milicí, samotným pirátům zůstal jen zlomek celkové částky.

"Neřešený problém pirátství je hrozbou pro stabilitu a bezpečnost, ale také silou, která dokáže korumpovat místní i mezinárodní ekonomiku," uvedl jeden ze spoluautorů zprávy Stuart Yikona ze Světové banky.

Peníze získané jako výkupné od rejdařských společností se totiž pašují přes hranice, slouží k nákupu zbraní a k dalším nezákonným operacím. Podle odhadů tak pirátství znamená pro světové hospodářství každoroční ztráty ve výši 18 miliard dolarů.

Samotní pachatelé pirátských útoků získávají z výkupného jen nepatrný podíl, podle odhadů u nich skončí jen 0,1 procenta celkové částky.

Somálští piráti, kteří byli v posledních letech největší hrozbou pro lodní dopravu u afrických břehů, od roku 2011 výrazně omezili svou aktivitu. Letos například přepadli nejméně plavidel za posledních sedm let. Útlum se připisuje lepší koordinace mezinárodních protipirátských sil a zvýšení ostrahy na samotných plavidlech.

autor: ČTK | 2. 11. 2013 10:45

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama