Osm miliard na výkupném za sedm let. Bilance pirátů

ČTK ČTK
2. 11. 2013 10:45
Samotní pachatelé pirátských útoků získávají z výkupného jen nepatrný podíl - 0,1 %.
Francouzská loď Nivose, součást patroly NATO v oblasti, přiváží do keňské Mombasy jedenáct zadržených pirátů
Francouzská loď Nivose, součást patroly NATO v oblasti, přiváží do keňské Mombasy jedenáct zadržených pirátů | Foto: Reuters

New York - Piráti, kteří operují u břehů Somálska, v letech 2005 až 2012 na výkupném za zajaté posádky a lodi získali 413 milionů dolarů (skoro osm miliard korun).

Vyplývá to z údajů, k nimž v nové studii dospěly OSN, Světová banka a Interpol. Podle této studie většina peněz putovala organizátorům pirátských útoků, kteří je použili například na nákup zbraní či financování milicí, samotným pirátům zůstal jen zlomek celkové částky.

"Neřešený problém pirátství je hrozbou pro stabilitu a bezpečnost, ale také silou, která dokáže korumpovat místní i mezinárodní ekonomiku," uvedl jeden ze spoluautorů zprávy Stuart Yikona ze Světové banky.

Peníze získané jako výkupné od rejdařských společností se totiž pašují přes hranice, slouží k nákupu zbraní a k dalším nezákonným operacím. Podle odhadů tak pirátství znamená pro světové hospodářství každoroční ztráty ve výši 18 miliard dolarů.

Samotní pachatelé pirátských útoků získávají z výkupného jen nepatrný podíl, podle odhadů u nich skončí jen 0,1 procenta celkové částky.

Somálští piráti, kteří byli v posledních letech největší hrozbou pro lodní dopravu u afrických břehů, od roku 2011 výrazně omezili svou aktivitu. Letos například přepadli nejméně plavidel za posledních sedm let. Útlum se připisuje lepší koordinace mezinárodních protipirátských sil a zvýšení ostrahy na samotných plavidlech.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Makedonská pohraniční stráž našla opuštěný kamion se 47 migranty

Hlídka pohraniční stráže Severní Makedonie objevila v blízkosti hranic s Bulharskem a Řeckem opuštěný kamion, v němž bylo pět desítek ilegálně cestujících migrantů.

Kamion, jehož řidič utekl, hlídka objevila v pátek pozdě večer. V nákladním prostoru tohoto vozidla se schovávalo 47 migrantů pocházejících z Afghánistánu, Pákistánu a Iráku, informovala policie.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

Další zprávy