Oslavy v Berlíně: davy lidí, déšť a žádná ostalgie

Naďa Straková, Roman Gazdík
9. 11. 2009 20:50
Aktuálně.cz sleduje online dvacetileté výročí pádu symbolu železné opony
Merkelová a Gorbačov přecházejí přes most na Bornholmer Strasse.
Merkelová a Gorbačov přecházejí přes most na Bornholmer Strasse. | Foto: Reuters

Berlín - Pád Berlínské zdi, symbolu studené války a rozdělení Německa i Evropy, si dnes připomíná celý svět. Berlínské ulice zaplavily statisíce lidí z domova i zahraničí.

U Braniborské brány, která stála v těsném sousedství neslavné zdi, se dnes scházejí světoví státníci jako například americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, francouzský prezident Nicolas Sarkozy, jeho ruský protějšek Dmitrij Medveděv, britský premiér Gordon Brown, polský disident a zakladatel hnutí Solidarita Lech Walesa a mnoho dalších. Českou republiku reprezentuje prezident Václav Klaus i premiér Jan Fischer.

Vpředvečer oslav vyrostla ve městě z dominových panelů jeden a půl kilometrů dlouhá zeď, která symbolicky kopíruje někdejší Berlínskou zeď.

Ta bude středem pozornosti ve chvíli, kdy Lech Walesa povalí první panel, a tak symbolicky nastane pád Berlínské zdi po dvaceti letech. Všichni přítomní lídři pak symbolicky projdou Braniborskou bránou.

Oslavy u Berlínské zdi potrvají dlouho do noci, stejně jako probíhal její pád. Slavnostní událost sledujeme živě:

20:50 - Podle francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Berlíňané tím, že strhli zeď, pomohli revolucím v dalších zemích od Československa až po Buharsko.

20:40 - Ruský prezident Dmitrij Medveděv ve svém proslovu uvedl, že doufá ve vícepolární svět a v to, že spory mezi Německem a Ruskem jsou již minulostí. "Byl to bod zvratu pro osud celého světa," prohlásil o pádu Berlínské zdi.

20:30 - Kancléřka Angela Merkelová ve své řeči vyzdvihla statečnost východních Němců, kteří napomohli pádu Berlínské zdi. "V noci 9. listopadu 1989 se splnil sen. Mnoho lidí se toho účastnilo. A nebylo by to možné bez statečnosti lidí v bývalém východním Německu," prohlásila.

Upozornila však také na to, že na 9. listopad by Němci měli vzpomínat také kvůli takzvané křišťálové noci, kdy ve městě v tentýž den roku 1938 zahájili nacisti masové pronásledování Židů.

19:50 - Nejočekávanějším bodem programu slavnosti je chystaný pád 1,5 kilometru dlouhého domina z téměř tisícovky více než dvoumetrových dominových kostek. Symbolizovat má pád berlínské zdi i řetězovou reakci protikomunistických revolucí ve východní Evropě před 20 lety. Po 21:00 oslavy završí velkolepý ohňostroj.

17:40 - Velkolepých oslav se účastní i ti, co se narodili až po pádu Berlínské zdi. Osmnáctiletá studentka z Maďarska, Zsuzsanna Dorgová, řekla agentuře Reuters, že i po dvaceti letech demokracie a svobody existuje mnoho věcí, které by se měly zlepšit.

"Spoustu věcí se změnilo, některé k lepšímu, ale pořád je tu prostor na více změn. ... Třeba bychom se měli zbavit korupce. Lidé by měli mít možnost více věci ovlivňovat, třeba i přímo.. alespoň tak si chápu demokracii."   

17:13 - Dvaasedmdesátiletý Lothar Binder, který osobně pomáhal zeď před dvaceti lety bořit, řekl novináři New York Times, že je dobře, že se Německo spojilo.

"Ti, co si stěžují, si budou vždycky stěžovat," prohlásil bývalý taxikář, který si dnes prošel tu samou trasu jako před dvaceti lety.

Lidé se pomalu šrocují u Braniborské brány, kde je postavena zeď z umělohmotných panelů
Lidé se pomalu šrocují u Braniborské brány, kde je postavena zeď z umělohmotných panelů | Foto: Reuters

17:04 - Navzdory deštivému počasí jsou ulice Berlína, zejména v okolí Braniborké brány plné lidí, kteří se na oslavy sjeli z celého světa. Každý se snaží získat dobré místo, aby viděl přímo na bránu, kde se za pár hodin sejdou šéfové vlád a států.  

Ti, co na bránu neuvidí, budou moci boření dominové zdi, jež nastane po 20,00 hodině, sledovat na dvanácti obřích obrazovkách.

16: 50 - Jeden z účastníků slavnostního večerního ceremoniálu, francouzský prezident Nicolas Sarkozy zveřejnil v pondělí na svém Facebooku fotku, kterak s malým krumpáčkem kutá do Berlínské zdi. Podle Sarkozyho se do Berlína vydal v očekávání velkých dějinných událostí jako tehdy 34letý poslanec už ráno 9. listopadu.

Zveřejnění fotografie však okamžitě vyvolalo polemiku.

Bývalý premiér Alain Juppé, který byl se skupinou francouzských poslanců v Berlíně tehdy také, totiž v dřívějším interview uvedl, že do Berlína přijeli teprve 10. až 11. listopadu.

V pondělí pak Juppé na svém blogu napsal, že si přesné datum nepamatuje.

Podle francouzských komentátorů každopádně obyvatelé Západního Berlína začali zeď rozebírat až 10. listopadu.

16:35 - Günther Schabowski pro BBC přiznal, že jeho oznámení o otevření hranice na tiskové konferenci 9. listopadu 1989 bylo výsledkem nedorozumění mezi ním a šéfem komunistické strany Egonem Krenzem. Grabowski tehdy na konferenci přenášené televizí řekl, že se hranice otevře „okamžitě".

„Nebyl to omyl... ale stalo se to nedopatřením, protože na tuto informaci bylo embargo, o kterém jsem nevěděl," řekl Schabowski BBC. „Ale bylo by to bizarní, kdybychom lidem řekli, že se otevřou hranice, ale neřekli kdy."

16:00 - Německá kancléřka Angela Merkelová přešla most Böse na Bornholmer Strasse, kde se po neočekávaném oznámení člena politbyra Güntera Schabowskiho o otevření hranice desítky tisíc lidí vydaly do Západního Berlína.

Merkelová most v pondělí překročila po boku někdejších prominentů NDR a bývalého generálního tajemníka Komunistické strany SSSR Michaila Gorbačova a někdejšího vůdce polské opozice a následně i prezidenta Lecha Walesy.

Sama Merkelová vyrůstala ve východním Německu. Podle ní je dnešek „nejen dnem oslav pro Německo, ale dnem oslav pro celou Evropu."

Merkelová tak prošla stejnou cestu, kterou se vydala před dvaceti lety, večer 9. listopadu 1989. A i dnes při tom byla tísněna nadšenými davy.

 

Právě se děje

Další zprávy