Ruské diplomaty vyhostí většina EU, Spojené státy, Kanada i NATO. Nepřátelský krok, zuří Moskva

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 27. 3. 2018 15:55
Spojené státy vyhostily šedesát ruských diplomatů a uzavřely konzulát v Seattlu.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu.
4. března 2018 byli Sergej Skripal a jeho dcera Julia nalezeni v Salisbury otráveni nervovým jedem. Britskými orgány je událost vyšetřována jako pokus o vraždu. | Foto: Reuters

Berlín/Brusel/Washington - Členské země EU hromadně reagují na otravu bývalého špiona Sergeje Skripala ve Velké Británii. Šestnáct států unie včetně Česka vyhostí ruské diplomaty ze svých ambasád a konzulátů.

Na otravu Skripala zareagovaly také Spojené státy, které vyhostí šedesát ruských občanů. Ukrajina pošle domů "kvůli cynickému útoku" třináct diplomatů, připojily se také Kanada, Albánie a Norsko.

Dva své diplomaty vyhostí ze země i Austrálie. Solidaritu s Británií prokáže také Irsko, které opustí jeden Rus. V úterý generální tajemník NATO Jens Stoltenberg oznámil, že Severoatlantická aliance zrušila akreditaci sedmi členům ruské diplomatické mise a odmítla udělit akreditaci dalším třem Rusům.

Rozhodnutí generální tajemník označil za "jasné poselství". Podle něj bude dnešní krok znamenat, že Moskva bude mít menší schopnost provádět špionáž ve členských zemích NATO.

Ruské ministerstvo zahraničí odpovědělo, že přijme odvetná opatření.

Podle britské premiérky Theresy Mayové Moskva dostala varování, že nemůže pošlapávat mezinárodní právo. Útok v jihoanglickém Salisbury, který Londýn a další země přisuzují Rusku, byl podle ní "jasným vzorkem stále agresivnějšího ruského chování".

"Představuje také ale novou a nebezpečnou fázi v ruské nepřátelské aktivitě proti Evropě a našim společným hodnotám a zájmům," prohlásila Mayová před poslanci v britském parlamentu.

Mayová dodala, že novičoku mohlo být v souvislosti s otravou bývalého dvojího agenta Sergeje Skripala na jihu Anglie vystaveno přes 130 lidí. "Soudíme, že v Salisbury mohlo být potenciálně vystaveno této nervové látce přes 130 osob," uvedla premiérka v prohlášení předaném parlamentu. 

Británie podle ní disponuje informacemi, že Rusko v posledních deseti letech zkoumalo způsoby, jak přepravovat nervové látky, pravděpodobně za účelem vraždění. Dodala, že Rusko krylo používání chemických zbraní v Sýrii tamějším režimem prezidenta Bašára Asada.

V úterý se připojila také Belgie, která rozhodla o vyhoštění jednoho diplomata. Podle premiéra Cherlese Michela bude Rus seznámet oficiálně seznámen s rozhodnutím do 48 hodin a následně bude mít 14 dní na opuštění země.

Spojené státy vyhostí 60 lidí, Ukrajina 13 osob a Kanada čtyři osoby. Státy EU, které se rozhodly vypovědět ruské diplomaty, jsou Německo, Francie a Polsko (po čtyřech), Česko a Litva (tři), Itálie, Dánsko, Španělsko a Nizozemsko (po dvou), Švédsko, Irsko, Belgie, Lotyšsko, Estonsko, Chorvatsko, Finsko, Rumunsko a Maďarsko (po jednom).

Z evropských nečlenských zemí EU se připojila k sankcím ještě Albánie, která vypoví dva lidi, a Norsko, které vyhostí jednoho diplomata. Nově oznámila vyhoštění jednoho diplomata také Makedonie. Mezi vyhoštěnými je podle agentury Reuters dvanáct diplomatů z ruské mise při OSN v New Yorku. Kanadu budou muset opustit čtyři Rusové.

Bílý dům: USA budou bez nich bezpečnější zemí

Podle činitelů americké vlády má být vypovězení diplomatů signálem do Kremlu, že počet ruských špionážních operativců ve Spojených státech je "nepřijatelně vysoký". Pokud Moskva odpoví recipročně, jsou údajně Spojené státy připraveny učinit další kroky. Prezident USA Donald Trump nařídil také uzavření ruského konzulátu v Seattlu.

Mluvčí Bílého domu Sarah Sandersová prohlásila, že po vyhoštění Rusů budou Spojené státy bezpečnější zemí, protože "bude omezena ruská schopnost slídit po Američanech a provádět tajné operace". Vyhoštěním "Spojené státy a jejich spojenci dávají Rusku jasně na vědomí, že jejich akce budou mít následky," řekla mluvčí.

Vypovězení šedesáti ruských diplomatů z USA představuje největší počet vyhoštěných diplomatických pracovníků Ruska z USA od konce studené války. 

Kolik ruských diplomatů vyhostí země EU?
Autor fotografie: Reuters

Kolik ruských diplomatů vyhostí země EU?

Vyhoštění ruských diplomatů zatím oznámilo 16 států Evropské unie:

  • Německo, Polsko a Francie: 4.
  • Česko a Litva: 3
  • Itálie, Španělsko, Dánsko a Nizozemsko: 2
  • Rumunsko, Maďarsko, Finsko, Švédsko, Lotyšsko, Irsko a Estonsko: 1
  • Chorvatsko označilo jednoho Rusa za "nežádoucí osobu"

Ruské ministerstvo zahraničí nazvalo rozhodnutí států EU a dalších zemí jako nepřátelský krok, který neprojde bez povšimnutí. "Odpověď bude symetrická," citovala ruské ministerstvo zahraničí agentura RIA.

Vyhoštění diplomatů označila Moskva za provokativní gesto a nepřátelský krok. Rusko obvinilo západní státy, že se slepě řídí principy euroatlantického spojenectví. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že Rusko bude reagovat podle zásady reciprocity, o reakci Moskvy podle Peskova rozhodne sám prezident Vladimir Putin. 

Slovensko zatím čeká

Německo svůj krok zdůvodňuje jednak solidaritou s Británií a jednak nedostatečnou spoluprací Ruska při objasňování nasazení chemických zbraní. Podle polského ministra zahraničí je krok součástí koordinované akce zemí Evropské unie. 

"Dlouhodobě obracíme pozornost k agresivní ruské politice," řekl ministr zahraničí Polska Jacek Czaputowicz na tiskové konferenci. Varšava podle něho stojí za Londýnem v názoru, že za otravou bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery v Británii je Moskva.

"V této situaci je podle nás nutná jednotná reakce mezinárodního společenství," dodal.

Česko vyhostí 3 ruské diplomaty. Sledujte tiskovou konferenci Babiše a Stropnického
5:51
Česko vyhostí 3 ruské diplomaty. Sledujte tiskovou konferenci Babiše a Stropnického | Video: ČTK

O společném postupu vůči Moskvě jednal minulý týden summit Evropské unie, který jednoznačně souhlasil s názorem britské vlády, že za incident je s největší pravděpodobností odpovědné Rusko.

Vyhoštění ruských diplomatů oznámil i český premiér v demisi Andrej Babiš. Ze země odjedou do 1. dubna tři zaměstnanci ruské ambasády. Babiš uvedl, že Rusové "překročili veškeré meze, když označili Česko za možnou zemi původu nervového jedu novičok použitého k útoku v Británii".

Žádného diplomata zatím nevyhostilo Slovensko. Tamní ministerstvo zahraničí si však v pondělí předvolalo ruského velvyslance. "Vývoj situace, jakož i odpovědi Ruska na výzvy, které mu adresovaly státy EU, včetně Slovenska, ovlivní další kroky, které jsme v této věci připraveni zvážit," vysvětlil mluvčí slovenské diplomacie Peter Susko.

Londýn v souvislosti s otravou Sergeje Skripala vypověděl 23 ruských diplomatů, které úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb. Británie rovněž zrušila plánované schůzky s Rusy na nejvyšší úrovni, mimo jiné se šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem.

Proč Česko nepošle domů víc Rusů? Není vůle, navíc hrozí odveta a vyhoštění novinářů, říká šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka

Rusové mají v Česku abnormální počet diplomatů, většina se navíc věnuje rozvědné činnosti, upozorňuje šéfredaktor Aktuálně.cz Josef Pazderka. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy