Odstřel pomníku z dob SSSR zažehl v Gruzii hněv a odpor

Martin Novák Martin Novák
23. 12. 2009 6:00
Při demolici památníku obětem druhé světové války přišly o život matka s dcerou
Památník ze sovětských časů v Kutaisi se sune k zemi.
Památník ze sovětských časů v Kutaisi se sune k zemi. | Foto: Reuters

Tbilisi - Demolice památníku obětem druhé světové války vyvolala v Gruzii vlnu hněvu a kritiky vůči prezidentovi Michailu Saakašvilimu.

Ten nechal v sobotu odstranit 46 metrů vysoký monument ve městě Kutaisi, 260 kilometrů západně od metropole Tbilisi. V den svých dvaačtyřicátých narozenin.

Památník byl postaven v dobách Sovětského svazu a znázorňuje gruzínského jezdce na koni.

Opozice a další kritici likvidace tvrdí, že prezident nechal pomník odstřelit jako vzdor vůči Rusku, ačkoliv na monumentu prý nebylo nic proruského ani prokomunistického.

Připomínal 300 tisíc Gruzínců, kteří zahynuli ve druhé světové válce, kdy byla Gruzie součástí Sovětského svazu.

Foto: Reuters

Podle oficiální verze má na místě vyrůst nová budova parlamentu. V ní mají v budoucnosti občas zasedat poslanci, aby se posílil význam Kutaisi jako druhého největšího města Gruzie a průmyslového centra.

"Byl to památník, postavený lidem, kteří bojovali za svobodu proti nacismu. Gruzíncům i všem dalším. Pokud na toto zapomínáme, pak jsem národem barbarů s barbarským prezidentem," citovala stanice Rádio Svobodná Evropa šéfku gruzínské opozice, bývalou ministryni zahraničí Salome Zurabišviliovou.

Demolice památníku se odehrála o dva dny dříve oproti původním plánům. S cílem zabránit protestům.

Soukromá demoliční firma ale zřejmě neodhadla sílu výbuchu, takže kusy sousoší dopadly až na dvůr nedalekého domu a tam zabily ženu i její osmiletou dceru.

Příbuzní Evy Fakadzeové a její osmileté dcery u jejich rakví. Matka s dcerou zahynuly při demolici památníku.
Příbuzní Evy Fakadzeové a její osmileté dcery u jejich rakví. Matka s dcerou zahynuly při demolici památníku. | Foto: Reuters

Prezident slíbil pozůstalým kompenzaci a šéfa demoliční firmy nechal zatknout.

Prezidentovi odpůrci se domnívají, že zničení díla souvisí i s odporem hlavy státu vůči autorovi, dvaaosmdesátiletému sochaři Merabu Berdzenišvilimu.

Jedna jeho Socha už se podle internetových stránek Rádia Svobodná Evropě musela odstěhovat z centra Tbilisi poté, co Berdzenišvili prezidenta kritizoval.

Saakašvili se stal prezidentem Gruzie v roce 2003, když v takzvané Revolucí růží Gruzínci svrhli jeho předchůdce, bývalého sovětského ministra zahraničí Eduarda Ševardnadzeho.

Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie
Mapa Gruzie - Severní a Jižní Osetie, Abcházie | Foto: Aktuálně.cz

V poslední době ale opozice tvrdí, že Saakašvili se sám stává stále autoritativnějším prezidentem a potlačuje kritické názory.

Loni v srpnu dal povel k bombardování Jižní Osetie s cílem znovu dostat tuto odštěpeneckou republiku pod kontrolu Gruzii. Ruská protiofenzíva, která se přenesla i na gruzínské území, však vedla naopak k většímu přimknutí Jižní Osetie k Rusku.

Rusko demolici v Kutaisi označilo za „akt státního vandalismu."

 

Právě se děje

Další zprávy