Foto: Zamlčovaná operace Cowboy. Američtí vojáci na konci války zachránili 650 koní

Foto: Zamlčovaná operace Cowboy. Američtí vojáci na konci války zachránili 650 koní
Před 75 lety, na konci druhé světové války, pomohli američtí vojáci z 2. jezdecké skupiny zachránit 650 vzácných koní ze západočeské Hostouně. Na snímku američtí kavaleristé v Hostouni.
Velitel 2. jezdecké skupiny americké armády, plukovník Charles Hancock Reed. Právě jeho muži se v operaci Cowboy vyznamenali při záchraně vzácných koní.
A zde je rok 2016, oslavy osvobození Hostouně za přítomnosti následníků americké kavalerie. Jde o jediné české oslavy konce druhé světové války, kterých se pravidelně účastní američtí vojáci v aktivní službě.
Lipicánští koně pocházeli původně ze španělské jezdecké školy ve Vídni. Mezi koni byl také jeden, který patřil dříve Hitlerovu ministrovi zahraničí Joachimu von Ribbentropovi. Na snímku čeští členové Military Car Clubu s americkými kavaleristy.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček, Markéta Bernatt-Reszczyńská
19. 5. 2020 6:09
Před 75 lety, na konci druhé světové války, američtí vojáci dostali za úkol osvobodit z území okupovaných Čech 200 válečných zajatců. Pak však zjistili, že v nedalekém hostouňském hřebčíně jsou i stovky vzácných koní. Tak vznikla operace Cowboy, během níž američtí kavaleristé zachránili na západě Čech celkem 650 koní. Od roku 2006 se zde američtí vojáci pravidelně účastní pamětních akcí.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Evropská komise odmítla žádost o odklad kontroly střetu zájmů

Evropská komise odmítla českou žádost o odklad ohledně vyjádření ke kontrole střetu zájmů při rozdělování eurodotací. Lhůtu stanovila na 22. září, uvedl server iROZHLAS. České úřady chtěly odklad 60 dní, Evropská komise ale žádost zamítla. Nedávno přitom Česko dosatalo varování: když se prověrky nezlepší, může přijít stopka peněz z eurofondů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy