Foto: Zamlčovaná operace Cowboy. Američtí vojáci na konci války zachránili 650 koní

Foto: Zamlčovaná operace Cowboy. Američtí vojáci na konci války zachránili 650 koní
Před 75 lety, na konci druhé světové války, pomohli američtí vojáci z 2. jezdecké skupiny zachránit 650 vzácných koní ze západočeské Hostouně. Na snímku američtí kavaleristé v Hostouni.
Velitel 2. jezdecké skupiny americké armády, plukovník Charles Hancock Reed. Právě jeho muži se v operaci Cowboy vyznamenali při záchraně vzácných koní.
A zde je rok 2016, oslavy osvobození Hostouně za přítomnosti následníků americké kavalerie. Jde o jediné české oslavy konce druhé světové války, kterých se pravidelně účastní američtí vojáci v aktivní službě.
Lipicánští koně pocházeli původně ze španělské jezdecké školy ve Vídni. Mezi koni byl také jeden, který patřil dříve Hitlerovu ministrovi zahraničí Joachimu von Ribbentropovi. Na snímku čeští členové Military Car Clubu s americkými kavaleristy.
Foto: Paměť národa
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček, Markéta Bernatt-Reszczyńská
19. 5. 2020 6:09
Před 75 lety, na konci druhé světové války, američtí vojáci dostali za úkol osvobodit z území okupovaných Čech 200 válečných zajatců. Pak však zjistili, že v nedalekém hostouňském hřebčíně jsou i stovky vzácných koní. Tak vznikla operace Cowboy, během níž američtí kavaleristé zachránili na západě Čech celkem 650 koní. Od roku 2006 se zde američtí vojáci pravidelně účastní pamětních akcí.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státní zástupce znovu podal obžalobu kvůli úniku odposlechů Béma s Janouškem

Státní zástupce znovu podal žalobu na bývalého předsedu Věcí veřejných Víta Bártu a policistu Jana Petržílka kvůli úniku odposlechů bývalého pražského primátora Pavla Béma a lobbisty Romana Janouška. Žalobce viní Bártu s Petržílkem ze zneužití pravomoci a ohrožení utajované informace. O znovupodání žaloby informovala pondělní Mladá fronta Dnes (MfD).

Nově podaná obžaloba už v utajeném režimu není. "Jediná odstraněná vada je, že obžaloba již není utajována. Spis je i přes výhrady městského soudu a vrchního soudu utajován stále stejně," řekl MfD Petržílkův advokát Václav Němec. Důkazně se podle něj spis vůbec nikam neposunul.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Venezuelský opoziční předák López, který je blízkým spolupracovníkem Guaidóa, uprchl do Španělska

Venezuelský opoziční předák Leopoldo López v neděli dorazil do Španělska poté, co se rok a půl ukrýval v rezidenci španělského velvyslance ve venezuelské metropoli Caracasu. Lópezovi se nejprve podařilo utéci do Kolumbie, odkud odletěl do Madridu, kde se znovu shledal se svou rodinou. López je blízkým spolupracovníkem šéfa parlamentu Juana Guaidóa, jehož uznává na šest desítek zemí prozatímním prezidentem Venezuely. Guaidó se snaží přimět k demisi autoritářskou vládu Nicoláse Madura s cílem uspořádat v zemi svobodné volby.

López slíbil, že i z exilu bude podporovat politickou opozici v její snaze sesadit Madura. "Venezuelci, toto rozhodnutí nebylo jednoduché. Ujišťuji vás ale, že můžete počítat s tím, že budu bojovat odkudkoli. Nebudeme odpočívat a budeme pokračovat dnem i nocí ve snaze dosáhnout svobody, kterou si všichni Venezuelci zasluhují," uvedl López.

Zdroj: ČTK
Další zprávy