Obama chce v Kodani novou smlouvu, nic však nenabídl

Roman Gazdík
18. 12. 2009 14:15
Prezident USA zatím žádné eso z rukávu nevytáhl
Americký prezident Barack Obama na summitu v Kodani.
Americký prezident Barack Obama na summitu v Kodani. | Foto: Reuters

Kodaň - Prezident USA Barack Obama dorazil do Kodaně a promluvil na summitu o klimatických změnách. Apeloval přitom na vznik nové mezinárodní dohody. Spekulace, že by však přijel s nějakým "esem v rukávu", se zatím ukazují jako liché.

Obama upozornil, že alespoň nějaká dohoda, je lepší než žádná dohoda.

"Žádná země nedostane všechno, co chce," řekl delegátům prezident USA, kterého agentura AP označila za "zjevně frustrovaného" a "netrpělivého".

Americký prezident však delegátům nic nového nenabídl. USA, které jsou po Číně největším znečišťovatelem CO2, nabízejí jen škrty necelé čtyři procenta.

Ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve čtvrtek prohlásila, že Spojené státy se jsou ochotny podílet na vytvoření fondu, který bude po roce 2013 dávat rozvojovým státům 100 miliard dolarů ročně. Obama však žádné detaily neposkytl.

Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun dle eurokomisaře pro životní prostředí Stavrose Dimase delegáty požádal, aby jednali i v noci z pátku na sobotu. Panova mluvčí to nicméně později popřela.

Dánové ve čtvrtek ráno představili pracovní verzi textu, který mluví o maximálním zvýšení globálních teplot o 2 stupně Celsia. Podle výpočtů klimatického sekretariátu OSN však nynější závazky tohoto cíle ani zdaleka nedosáhnou.

Ústupky v Kodani

Pracovní text také hovoří o finančním transferu chudým 100 miliard dolarů ročně od roku 2013. Do roku 2012 to má být 30 miliard ročně. Peníze mají jít na adaptaci na klimatické změny, které přijdou tak jako tak, a na to, aby chudé země svůj ekonomický růst založily na zelených technologiích.

Pro delegáty to byla perná noc. Někteří spali přímo v Bella Center.
Pro delegáty to byla perná noc. Někteří spali přímo v Bella Center. | Foto: Reuters

"Po více než dvě hodiny jsme vedli... velice přínosný a konstruktivní dialog," prohlásil dánský premiér Lars Lokke Rasmussen o nočních jednáních šestadvaceti hlav bohatých států, po kterém dále ladili detaily členové jejich delegací. Prezidenti a premiéři pak v pátek v diskuzích pokračovali od osmi hodin ráno.

Klíčovým ústupkem v jednáních o financích může být nová pozice Pekingu, který připustil, že je ochoten uvažovat o mezinárodním monitoringu emisních závazků jednotlivých států. Čína a Indie takové "narušování suverenity" dosud odmítaly.

Náměstek čínského ministra zahraničních věcí Che Ja-fej však v Kodani ve čtvrtek prohlásil, že je Čína připravena k "dialogu a spolupráci, která se nebude vměšovat, která nebude zasahovat do čínské suverenity."

Foto: Aktuálně.cz
Blog Vojtěcha Koteckého z Hnutí DUHA: Proč právě (dočasně) drhne summit v Kodani

Člen americké delegace vzápětí agentuře Reuters anonymně potvrdil, že došlo v jednáních s Čínou a dalšími rozvojovými státy o těchto věcech k pokroku. USA požadují od rozvojových států co největší transparentnost.

Souhlas rozvojových zemí se zřízením mezinárodního monitoringu emisních škrtů se objevuje i v pracovním textu.

Dva, nebo tři stupně?

Barack Obama se v pátek setká s čínským premiérem Wen Ťia-paem a bude zřejmě čelit ze všech stran požadavkům, aby se zavázal k ráznějším emisním škrtům. Americká administrativa v současné době plánuje snížit emise skleníkových plynů o necelá čtyři procenta oproti roku 1990, tedy pětkrát až osmkrát méně než EU.

Sochy z instalace "Puls Země" před jednacím centrem v Kodani. Instalace má upozornit na důsledky klimatických změn pro chudé státy.
Sochy z instalace "Puls Země" před jednacím centrem v Kodani. Instalace má upozornit na důsledky klimatických změn pro chudé státy. | Foto: Reuters

Právě ohledně emisí se dnes státníci zřejmě nedohodnou a v pracovní verzi závěrečného textu zmínky o závazcích průmyslových zemí chybí. 

Klimatický sekretariát OSN ve svém novém dokumentu varuje, že pro dosažení teplotního limitu dvou stupňů Celsia je třeba udržet emise na 44 gigatunách skleníkových plynů ročně. Nynější závazky toto číslo zvýší o 1,9 až 4,2 gigatun.

To by znamenalo nárůst o další jeden stupeň Celsia.

Pracovní text hovoří o tom, že i po Kodani bude nutné dál jednat. Právně závazná smlouva - která měla vzejít právě ze summitu v dánské metropoli - má být hotova do konce roku 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy