Washington - Prezidenti dvou velmocí Barack Obama a Dmitrij Medveděv se ve čtvrtek ve Washingtonu poprvé setkali od své dubnové schůzky v Praze, kde podepsali smlouvu o snížení počtu jaderných zbraní.
Tentokrát ale jejich rozhovorům jednoznačně dominoval byznys a ekonomická spolupráce mezi oběma zeměmi. Rusko usiluje o americkou podporu svého vstupu do Světové obchodní organizace (WTO), což bylo jedním z témat jednání prezidentů.
Obama na schůzce v Bílém domě slíbil, že Rusko může s americkou pomocí počítat. "Rusko je na vstup připraveno z 95 až 99 procent," řekl americký prezident.
Na schůzce také zaznělo, že Rusko nakoupí v USA padesát letadel Boeing 737 a zároveň otevře svůj trh americkému drůbežímu masu.
Oba prezidenti si zašli na oběd do obyčejného bistra s rychlým občerstvenímRay's Hell Burger v Arlingtonu. Dali si cheesburger a podle svědků se podělili o jednu porci hranolek.
"Není to úplně zdravé, ale zato velmi chutné," glosoval oběd Medveděv.
Medveděv návštěvu pojal jako lov na americké investory, které chce Kreml do Ruska přitáhnout. Jedním z hlavních bodů jeho cesty byla exkurze do vyhlášeného kalifornského Silicon Valley.
Zde si prohlédl nejnovější technologie a setkal se s šéfy firem jako Apple nebo Cisco. Rusové se netají tím, že také chtějí vybudovat své Silicon Valley.
V městečku Skolkovo, vzdáleném asi půl hodiny jízdy automobilem od centra Moskvy. Podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa tady zatím stojí jen rezidence bohatých Moskvanů, v plánu je ale výstavba "vědecko-technického komplexu se samostatným daňovým systémem, celními předpisy a dokonce policií.
"Chtěl jsem na vlastní oči vidět, jak se pokládají základy úspěchu. Velmi mne inspirovalo to, co jsem zde viděl. A musím říci, že vám všem v kladném slova smyslu závidím," prohlásil Medveděv po prohlídce Silicon Valley, na které ho provázel také kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger.
Ruský prezident několikrát řekl, že chce ekonomiku země zmodernizovat a snížit její závislost na příjmech z ropy a zemního plynu.
Loni ruská ekonomika poklesla o 7,9 procent, letos se už očekává mírný růst.
"Chystáme opatření na podporu ekonomiky. Snížíme nebo zrušíme některé daně, usnadníme investice a budeme pokračovat v privatizaci některých klíčových podniků," uvedl Medveděv minulý týden na ekonomickém fóru v Petrohradu.