Nový Zéland zažil otřesy jako Haiti. Ale domy vydržely

Aktuálně.cz ČTK Aktuálně.cz, ČTK
5. 9. 2010 17:53
Být to na Haiti, jsou tisíce obětí. Jenže na Novém Zélandu se staví poctivě.
Škody po novozélandském zemětřesení.
Škody po novozélandském zemětřesení. | Foto: Kateřina Zavázalová/Ondřej Eliášek

Wellington - Silné následné otřesy a vítr o síle vichřice v neděli trápily druhé největší novozélandské město Christchurch, kde začaly odklízecí práce poté, co ho v noci na sobotu zasáhlo nejsilnější zemětřesení za posledních 80 let. Město se zároveň připravuje na další pohromu, silnou bouři, která má město zasáhnout v noci na pondělí.

Otřesy o síle 7,1 stupně Richterovy škály zasáhly Christchurch a rozsáhlé okolí v sobotu časně ráno. Zemětřesením popraskaly silnice, popadaly sloupy elektrického vedení, narušilo se vodovodní a odpadní potrubí a poškozeno bylo asi 500 domů. Naštěstí nikdo nezahynul a nemocnice hlásí jen několik zraněných osob, z toho dvě těžce. Premiér John Key to označil za zázrak.

Následné otřesy, z nichž nejsilnější dosáhl síly 5,1 stupně, dál uvolňují cihly a kusy fasád poškozených domů. Následné otřesy mohou podle civilní obrany trvat několik týdnů. Meteorologové zároveň varují, že silný vítr doprovázející blížící se bouři může dosáhnout až rychlosti 130 kilometrů v hodině, což by dál ohrozilo narušené budovy. Očekává se také silný déšť, který může způsobit záplavy a problémy na infrastruktuře, varovala civilní ochrana.

Téměř 300 lidí, kteří museli kvůli zemětřesení opustit své domy, stále zůstává v evakuačních střediscích a asi 1000 osob dostává jídlo od humanitárních skupin. Elektřina byla obnovena v 90 procentech zasažené oblasti a dodávka vody v 80 procentech, ale zatím ji stále není bezpečné pít kvůli kontaminaci z popraskaného odpadního potrubí.

Nicméně Nový Zéland se raduje, že nikdo nezahynul. To experti vysvětlují tím, že začala platit přísná stavební pravidla.

"V rozvojových zemích jsme viděli, jak se hroutí celé domy. Ve Christchurchu byly nejvíce poškozeny staré budovy a většina struktur otřesům odolala," uvedl David Johnston z univerzity Massey ve Wellingtonu.

Kromě přísných předpisů při stavbě nových budov byly ty nejstarší opraveny tak, aby odolaly otřesům půdy. Například anglikánská katedrála v Christchurchu vyšla ze zemětřesení jen s malými škodami," řekl Peter Beck, který je za kostel zodpovědný. "Děkuji Bohu za práce, které tu byly před deseti lety podniknuty," zdůraznil pro novozélandskou televizi.

Novozélandské souostroví leží v oblasti, kde se stýkají dvě tektonické desky. Zemi každoročně zasáhne asi 14.000 zemětřesení, avšak jen asi 150 z nich lidé pocítí. Necelá desítka způsobí nějaké škody.

Toto zemětřesení je srovnatelné s tím, které v lednu zasáhlo Haiti. Avšak vzhledem k normám pro stavebnictví jsou škody na Novém Zélandu výrazně nižší.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Premiér Babiš se nemusí omlouvat bývalému poslanci Kalouskovi za výroky, které o něm pronesl ve Sněmovně. Dnešní verdikt soudu není pravomocný

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové byty v Praze do konce června zdražily meziročně o 9,4 procenta, ukázala analýza

Prodejní ceny nových bytů v Praze na konci června meziročně vzrostly v průměru o 9,4 procenta na 118 480 korun za metr čtvereční. Proti prvnímu čtvrtletí stouply ceny o 5,6 procenta. Vyplývá to z aktuální analýzy developerských firem Trigema, Skanska Reality a Central Group. Růst cen podle nich zrychlil kvůli převisu poptávky nad nabídkou, odrážejí se v něm i zvyšující se ceny stavebních materiálů.

"Prodeje jsou na rekordní úrovni již devět měsíců v řadě. Poptávku ženou stále velmi dostupné hypotéky a také obava ze znehodnocení úspor vlivem inflace. Na byty se dokonce tvoří pořadníky a nové projekty se z velké části vyprodají prakticky hned po uvedení na trh," uvedl zakladatel a šéf společnosti Central Group Dušan Kunovský.

Z analýzy vyplývá, že během druhého čtvrtletí letošního roku se v metropoli prodalo rekordních 2650 nových bytů, počet nabízených jednotek se naopak snížil na 3350. Za celé pololetí se podle firem v Praze prodalo 4750 nových bytů, meziročně téměř dvojnásobek. Největší zájem lidé při koupi projevili o dispozice 2+kk, druhou prodejně nejsilnější pozici obsadily třípokojové byty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy