Jsme rozděleni, řekl nový prezident Pellegrini. Volání po míru není oslavou agresora

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 6. 2024 15:39
Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v sobotu složil ústavou předepsaný slib a ujal se úřadu. V inauguračním projevu uvedl, že Slovensko se nachází v těžké době, kdy se bortí dlouhodobé jistoty, včetně jistoty míru. V souvislosti s válkou na Ukrajině, která se více než dva roky brání ruské vojenské invazi, prohlásil, že volání po míru není oslavou agresora.
Peter Pellegrini se ujal funkce slovenského prezidenta.
Peter Pellegrini se ujal funkce slovenského prezidenta. | Foto: Reuters

"Musíme mít jistotu, že uděláme všechno pro dosažení míru a nikdy nedopustíme další rozšiřování vojenského konfliktu za našimi hranicemi. Touha po míru je přirozená a nepochybně není oslavou agresora," uvedl Pellegrini. Podle jeho slov chce Slovensko pomoci Ukrajině tak, aby se mohla těšit ze spravedlivého míru a následné obnovy.

V předvolební kampani Pellegrini obhajoval rozhodnutí nynější slovenské vlády zastavit vojenskou pomoc Ukrajině ze státních zásob. Vymezil se také proti rozhodnutí českého kabinetu přerušit mezivládní konzultace se Slovenskem v reakci na rozdílné názory na některé zahraničněpolitické otázky.

"Nepodařilo se nám semknout. Slovensko je rozděleno," uvedl Pellegrini po inauguraci. Zdůraznil rovněž potřebu silného státu, který se dokáže postarat o své občany. Hovořil také o "suverénním hlasu" Slovenska v Evropské unii a v Severoatlantické alianci a řekl, že bude pracovat na vztazích se slovenskými sousedy.

Ve vztahu k českému národu zmínil rodinná propojení Slováků. Za úder pro Slovensko pak označil květnový atentát na premiéra Roberta Fica.

Ceremoniálu se v prostorách Slovenské filharmonie v centru Bratislavy kromě poslanců, členů vlády, bývalých slovenských prezidentů zúčastnili diplomaté a další pozvaní hosté. Mezi nimi byl i bývalý český prezident Miloš Zeman a český expremiér a bratislavský rodák Andrej Babiš. Oba ve slovenské prezidentské kampani podpořili Pellegriniho. Opoziční hnutí Slovensko expremiéra Igora Matoviča předem oznámilo, že jeho zástupci na inauguraci nepřijdou, a to kvůli pozvání zástupce ambasády Ruska, které hnutí opětovně kritizovalo za jeho vojenskou invazi na Ukrajinu.

Osmačtyřicetiletý Pellegrini, který v dubnové přímé volbě prezidenta z pozice předsedy parlamentu a vládní strany Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) porazil diplomata Ivana Korčoka, vystřídal v úřadu Zuzanu Čaputovou. Ta se o další pětiletý mandát neucházela.

Po složení slibu Pellegrini převzal nejvyšší státní vyznamenání, které mu jako prezidentovi náleží. Jeho inauguraci provázela přísná bezpečnostní opatření. V okolí budovy Slovenské filharmonie policie nasadila značný počet svých příslušníků a členů státní ochranky a instalovala mobilní zábrany. Pellegrini po příjezdu na místo inaugurace zamával svým sympatizantům.

Už v pondělí Pellegrini pojede na neformální summit EU, při kterém zastoupí premiéra Roberta Fica. Ten se zotavuje ze střelných zranění, které utrpěl po útoku atentátníka z poloviny května. Ještě v červnu pak Pellegrini navštíví Českou republiku.

Pellegrini dlouhá léta působil ve straně Směr-sociální demokracie (Směr-SD) již čtyřnásobného ministerského předsedy Fica. Z jeho strany spolu s několika kolegy odešel v roce 2020 a založil Hlas-SD. Po loňských předčasných parlamentních volbách jejich vítěz Směr-SD složil vládní koalici s Hlasem-SD a s nacionalistickou Slovenskou národní stranou. Pellegrini na začátku června složil funkci předsedy Hlasu-SD, členství ve straně si pouze pozastavil a stranický sněm mu zřídil pozici zakládajícího předsedy Hlasu-SD.

Letos v únoru při hlasování sněmovny ještě jako její předseda podpořil změny v trestním právu, které kritizovala Čaputová, slovenská opozice i evropské instituce a které na Slovensku vyvolaly sérii protivládních demonstrací.

Slovenský prezident má podle ústavy spíše omezené pravomoci. Může ale například vrátit schválené zákony sněmovně, která pak hlasováním rozhoduje o prolomení prezidentského veta. Souhlasu hlavy státu ale například podléhají některá rozhodnutí odstupujícího kabinetu, kterému parlament vyslovil nedůvěru. Tato situace nastala v zemi naposledy předloni. O několik měsíců později Čaputová jmenovala úřednický kabinet, který dovedl zemi k předčasným volbám.

 

Právě se děje

Další zprávy