reklama
 
 

Novozélandské volby jasně vyhrála strana premiéra

26. 11. 2011 13:50
Zvítězila národní strana premiéra Johna Keye

Wellington - Jasným vítězem parlamentních voleb na Novém Zélandu se podle očekávání stala Novozélandská národní strana (NP) dosavadního premiéra Johna Keye, která získá téměř polovinu křesel v Poslanecké sněmovně.

Předseda opozičních labouristů podle agentury AP již porážku ve volbách uznal.

Konzervativní strana oblíbeného ministerského předsedy, která dosud vládla v koalici se třemi menšími uskupeními, by měla získat 60 ze 121 parlamentních křesel. Na základě předběžných výsledků to uvedla volební komise. Druhá skončí Labouristická strana, která by měla obsadit 34 křesel.

Teflonový John vyhrál

Výrazné zastoupení budou mít v parlamentu v příštích třech letech také zelení se 13 křesly a s osmi poslanci i nacionalistické uskupení Nový Zéland především, které v předchozích volbách zcela propadlo. Zbylá křesla obsadí čtyři menší strany. Ve volbách hlasovalo přes dva miliony voličů.

Za klíč k vítězství Keye považuje AP osobní popularitu muže, kterému se pro schopnost uchránit svou politickou kariéru před skandály přezdívá Teflonový John.

Zemětřesení premiérovi pomohlo

K jeho popularitě podle odborníků přispěl i energický způsob, jakým postupoval po ničivém zemětřesení, které loni zasáhlo Christchurch, a dost možná i letošní vítězství novozélandského ragbyového týmu na mistrovství světa, které se uskutečnilo právě v této ostrovní zemi.

Ve volební kampani se strany věnovaly především ekonomickým otázkám. Key slíbil, že Nový Zéland přivede zpět do rozpočtového přebytku a že země do tří let začne splácet své dluhy. Docílit toho chce mimo jiné prodejem minoritních podílů ve čtyřech státních energetických společnostech a ve státních aeroliniích.

Připomeňte si loňské zeměstřesení ve fotogaleriích:

autor: ČTK | 26. 11. 2011 13:50

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama