Nizozemská policie vyslýchá Rakušana kvůli statku, kde našli zavřenou rodinu

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 10. 2019 17:07
Nizozemská policie vyslýchala muže, který platil nájem za statek, kde dlouhá léta žilo v naprosté izolaci v uzamykatelné tajné místnosti šest členů jedné rodiny. Objeveni byli v pondělí. Policejní mluvčí ve středu podle agentury Reuters uvedla, že muž je ve vazbě.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu.
Statek v obci Ruinerwold v Nizozemsku, kde našli šestičlennou rodinu. | Foto: Aktuálně.cz

Vyšetřovatelé se vzhledem k mnoha nejasnostem pokoušejí zjistit, co se na statku vlastně dělo. Podle prokuratury je však muž podezřelý z nezákonného omezování osobní svobody a ohrožení zdraví a ve čtvrtek bude předveden před vazebního soudce.

Policie našla zmatené a zbídačené lidi poté, co se jednomu z nich podařilo uprchnout a v místní hospodě požádat o pomoc. Události se staly v provincii Drenthe na severovýchodě Nizozemska.

Rakouské ministerstvo zahraničí už v úterý oznámilo, že zadržený je Rakušan. Na statku ale tento osmapadesátiletý muž, který je podle tisku tesař, nežil.

Skupina - otec a pět nyní dospělých dětí ve věku mezi 18 a 25 lety - "pobývala ve velmi provizorních prostorech", uvedl v úterý místní starosta Roger de Groot bez dalších podrobností. "Něco takového jsem ještě nezažil," dodal. Matka sourozenců podle starosty zemřela ještě předtím, než se rodina na farmu v roce 2010 nastěhovala.

Nizozemská média se domnívají, že skupina čekala na "konec světa", ale vyšetřovatelé to nepotvrdili. "Slyšeli jsme mnoho spekulací, ale policie se musí zabývat fakty. Stále neznáme odpovědi na mnoho otázek," uvedla policejní mluvčí.

Nikdo ze členů rodiny ale nebyl v obci Ruinerwold přihlášený k pobytu, upřesnila policie. To podle nizozemských médií vysvětluje, proč se o ni nikdo nezajímal. Zatím není jasné, zda se skupina na statku zdržovala dobrovolně, nebo byla k pobytu nucena. Policie nasadila mimo jiné bezpilotní letoun, aby pořídil záběry budovy, snímá na místě otisky prstů a zpovídá sousedy.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Světové atletice vládnou trojskokanka Rojasová a tyčkař Duplantis

Nejlepšími světovými atlety roku 2020 se stali halová světová rekordmanka v trojskoku Yulimar Rojasová a světový rekordman ve skoku o tyči Armand Duplantis. Oba v tradiční anketě Světové atletiky triumfovali poprvé.

Pětadvacetiletá Venezuelanka Rojasová v únoru v Madridu posunula halový rekord na 15,43 metru, skočila tehdy o sedm centimetrů víc než Ruska Taťjana Lebeděvová v roce 2004. Na trůnu vystřídala americkou překážkářku Dalilah Muhammadovou a navázala na úspěch jiné trojskokanky Caterine Ibargüenové, která byla nejlepší světovou atletkou roku 2018.

Jednadvacetiletý Duplantis se stal nejmladším mužským vítězem této ankety, která se vyhlašuje od roku 1988. Švédský skokan v hale dvakrát posunul světový rekord až na 618 centimetrů. Venku pak překonal 615 cm a sebral Sergeji Bubkovi nejlepší výkon pod širým nebem. Vyhrál všech šestnáct závodů, do kterých letos nastoupil. V hlavní kategorii triumfoval dva roky po ocenění pro vycházející hvězdu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy