Nemocnice v Alabamě kvůli obavám ze stíhání pozastavila asistované reprodukce

ČTK ČTK
22. 2. 2024 14:45
Nemocnice v Alabamě kvůli obavám ze stíhání pozastavila asistované reprodukce

Nemocnice v americké Alabamě pozastavila provádění asistované reprodukce, jejíž součástí je takzvaná kryokonzervace, tedy zmrazení vajíček, spermií či embryí pro pozdější použití, informuje agentura AP. Lékaři se obávají trestního stíhání poté, co z rozsudku alabamského nejvyššího soudu obsazeného republikány vyplynulo, že na zmrazená embrya se podle jejich výkladu vztahuje zákon o usmrcení nezletilého.

"Nedůvěra, odmítnutí a všechna stadia žalu. Byl jsem šokovaný," reagoval na rozhodnutí soudu Michael Allemand, endokrinolog z dotyčné fakultní nemocnice Alabamské univerzity v Birminghamu, který se zabývá metodou in vitro fertilizace, tedy mimotělního oplodnění vajíčka.

V programu mimotělního oplodnění většinou po hormonální stimulaci vaječníků získají lékaři více než jedno vajíčko. Po jejich oplození se ženě do dělohy přenášejí maximálně tři embrya, jejichž další vývoj už pak pokračuje běžným způsobem. Důležitou součástí mimotělního oplodnění vajíčka je kryokonzervace - proces, při němž lékaři zamrazí v danou chvíli přebytečná, ale kvalitní oplozená embrya k pozdějšímu použití.

Alabamský nejvyšší soud plně obsazený republikánskými soudci rozhodnutí vydal v případu, kdy trojice rodin žalovala nemocnici poté, co lékaři jejich embrya nedopatřením zničili, uvádí web stanice PBS. Rodiny se u soudu odvolávaly právě na zákon o usmrcení nezletilého. Soud jejich argumentaci přijal, z čehož vyplývá, že zmrazená embrya by z pohledu alabamského práva byla ekvivalentem dětí.

 

Právě se děje

Další zprávy