Berlín - Více než 150 německých ekonomů v čele s šéfem vlivného ekonomického institutu Ifo kritizuje rozhodnutí ze summitu Evropské unie vytvořit evropskou bankovní unii.
Podle nich by daňoví poplatníci, důchodci ani střadatelé neměli být zodpovědní za dluh problémových bank a naléhají na voliče, aby přiměli zákonodárce zamítnout plán, který podepsala i německá kancléřka Angela Merkelová.
List Frankfurter Allgemeine Zeitung dnes otiskl otevřený dopis ekonomů. "Díváme se na krok směrem k bankovní unii, která znamená kolektivní zodpovědnost za dluhy bank v eurosystému, s velkou obavou," píše se v dopise adresovaném spoluobčanům.
Podle nich není rozhodnutí nutit největší evropskou ekonomiku, aby rozšířila svoji odpovědnost za slabší členy eurozóny a jejich banky odpovědí na dluhové problémy regionu.
Dopis je odrazem hlubokého pocitu frustrace mnoha Němců z dluhové krize v eurozóně a jejich rostoucí netrpělivosti s tím, že stále musí zachraňovat další problémové země.
Představitelé EU se minulý týden dohodli na vytvoření evropské bankovní unie a jednotného dohledu nad bankami. Evropský záchranný fond bude rovněž moci v budoucnosti poskytovat peníze přímo bankám.
Nyní mohou o půjčku požádat jen vlády zemí, ne jednotlivé banky. Německá média označila dohodu za porážku Merkelové a vítězství Španělska a Itálie, napsala agentura Reuters.