Německý biskup luxusu končí, papež přijal jeho rezignaci

Zahraničí Petr Jemelka Zahraničí, Petr Jemelka
26. 3. 2014 13:13
O post šéfa Limburské diecéze připravila Franze-Petera Tebartz-van Elsta přestavba sídla za 31 milionů eur.
Franz-Peter Tebartz-van Elst
Franz-Peter Tebartz-van Elst | Foto: Wikipedia

Vatikán/Limburg - Papež František přijal rezignaci německého biskupa Franze-Petera Tebartz-van Elsta, pro něhož se vžila přezdívka "biskup luxusu".

Věřící pobouřil tím, že utratil 31 milionů eur za rekonstrukci svého sídla ve městě Limburg an der Lahn.

Biskup byl dočasně odvolán už loni v říjnu, nyní se ale hlava římskokatolické církve rozhodla Tebartz-van Elsta odvolat natrvalo.

Funkci už nemůže vykonávat

Nyní církevní vyšetřování prokázalo, že už svou funkci nemůže vykonávat, oznámila agentura AP s odvoláním na prohlášení Vatikánu.

Suma, kterou biskupství platilo stavební firmě, je horentní. Jen přestavba Tebartzova bytu stála tři miliony eur (77 milionů Kč). Biskupská vana přišla podle německých médií na 15 000 eur (384 000 Kč), vnitřní vybavení pak celkem na 478 000 eur (12,2 milionu Kč).

11,6 milionu za umění

Za umělecká díla biskupství utratilo dalších 450 000 eur (11,6 milionu Kč). Sporných položek na účtě přitom přibývá. Náklady na drahou přestavbu zkoumá komise, kterou povolala Německá biskupská konference.

Limburg, sídlo biskupství.
Limburg, sídlo biskupství. | Foto: Reuters

Týdeník Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung v neděli napsal, že limburský biskup zaplatit 100 000 eur  (2 580 000 Kč) "muži se psem", který měl ze stavby vyhánět zvědavce a novináře. Krom toho čelí nařčení, že lhal v místopřísežném prohlášení.

Do čela Limburské diecéze se teď nyní postaví Monsignor Manfred Grothe. "Papež doufá, že tamní věřící jeho rozhodnutí přijmou s pokorou a ochotou obnovit prostředí smíření a lásky k bližnímu," stojí v prohlášení Vatikánu.

Tebartz-van Elst prý dostane novou práci, žádné další podrobnosti ale Svatý stolec neuvedl.

Okázalý životní styl Tebartze-van Elsta byl Vatikánu stejně jako německým věřícím trnem v oku zvláště poté, co František po svém loňském nástupu do úřadu začal razit pojetí skromné církve, jejímž cílem je starost o chudé a o lidi na okraji společnosti.

Pod limburské biskupství spadá asi 650 000 katolíků. Kvůli rozhazování v Limburgu z církve v Německu houfně vystupují věřící.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy