Takový šok Němci nikdy nezažili. Löw je jako Merkelová, fotbal odráží stav společnosti, kritizují

Martin Novák Martin Novák
28. 6. 2018 12:50
Fotbal hraje mimořádnou roli v německé poválečné identitě. A hra národního týmu ukazuje na stav německé společnosti.
Němečtí hráči se drží za hlavy v závěru zápasu s Jižní Koreou.
Němečtí hráči se drží za hlavy v závěru zápasu s Jižní Koreou. | Foto: Reuters

Berlín - Nejhorší šampionát v historii. Debakl. Pád.

I ta nejserióznější německá média ve středu večer a během čtvrtka rezignovala na politiku a věnovala se jen fotbalu. Aby ne, protože Německo není zvyklé na odjezd z fotbalového mistrovství světa už po základní skupině.

Ještě nikdy se to Němcům nestalo. Srovnání se nabízí pouze s rokem 1938, kdy se hrálo od začátku vyřazovacím způsobem a Německo prohrálo hned první zápas. Už ve skupině ale do úterního večera neskončilo nikdy, natož na posledním místě.

Fotbal hraje mimořádnou roli v německé poválečné identitě. Pro zemi, která je vzhledem ke své minulosti opatrná na národní hrdost, jsou fotbalové úspěchy možností ji projevit. Fotbal a jeho úspěchy jsou zároveň jakousi výkladní skříní Německa ve světě.

Například muzeum německého fotbalu, otevřené nedávno v Dortmundu, je koncipováno téměř jako náboženská svatyně a ukazuje sepětí tohoto sportu s německou historií a kulturou posledních desetiletí.

Deník Die Welt v komentáři publikovaném po středeční porážce 0:2 s Jižní Koreou napsal, že hra národního týmu vždy ukazuje na stav německé společnosti. Bohužel to prý platí i tentokrát.

"Když jsme vyhráli mistrovství světa v roce 1954, byl to začátek éry německého hospodářského zázraku. Tým kolem Franze Beckenbauera v sedmdesátých letech představoval eleganci a lehkost západního Německa té doby," upozorňuje deník s tím, že vítězství v roce 1990 bylo v euforii ze šťastného sjednocení a špatná hra ve zbytku devadesátých let zase projevem určité deziluze.

"Triumf v roce 2014 byl oslavou národností a rasové pestrosti Německa. Letošní rok naopak zapadá do ztráty sociální sounáležitosti v zemi, krize tradičních stran, vzestupu krajně pravicové Alternativy pro Německo. Nálada v zemi už dlouho nebyla tak špatná a unavená jako na začátku tohoto léta," píše německý list.

Zmiňuje také nekonečné pře o migraci a kauzu německých reprezentantů tureckého původu Mesuta Özila a Ikaye Gündogana. Ti se vyfotografovali s tureckým Recepem Erdoganem a označili ho za "našeho" prezidenta.

Mnohé Němce to pobouřilo, včetně bývalých reprezentačních fotbalistů. Podle Die Welt ale diskuse zašla příliš daleko a vymkla se kontrole. "Bohužel se odehrála v době, kdy eskalují hádky na téma imigrace a přijímání uprchlíků," konstatuje německý list.

Video: Finále MS 1954 Německo - Maďarsko

Finále MS 1954 Německo - Maďarsko | Video: YouTube

Zároveň ale dodává, že neúspěšný trenér reprezentace Joachim Löw nyní dost připomíná Angelu Merkelovou. U reprezentace je dvanáctým rokem. Jinými slovy oba mají ve svých funkcích to nejlepší za sebou.

Agentura Reuters si všímá toho, že právě Mesut Özil, který hrál hlavní roli v "prezidentském" skandálu, patřil k nejhorším německým hráčům. "Byl pomalý, dělal chybu, postrádal jakoukoliv tvořivost," napsala agentura.

Známý německý komik Jan Böhrmann ale vyzývá Němce, aby nevěšeli hlavu. Na příštím šampionátu už možná podle něj bude hrát společný evropský tým a Německo jako jeho součást tak už bude vždy mistrem světa.

 

Právě se děje

Další zprávy