Berlín - Celá série závad na jaderné elektrárně v německém Krümmelu měla dnes nečekanou dohru.
Ráno totiž do prostor šlesvicko-holštýnské atomové elektrárny poblíž Hamburku, která byla po několika závadách na konci června odstavena z provozu, vtrhla policie.
S příkazem k prohlídce si pak následně vyžádala od vedení elektrárny osobní složku vedoucího provozu z 28. června , kdy krümmelskou transformátorovnu stihl rozsáhlý požár.
Vedoucího směny ovšem vyšetřovatelé nepodezírají, že by cokoliv zavinil. Naopak. Kritika se snáší zejména na firmu Vattenfall, která elektrárnu provozuje. Ukazuje se totiž, že závad v Krümmelu byla celá řada. A závažnějších, než se čekalo.
Německo a energie z atomu
- počet reaktorů: 17
- počet elektráren: 13
- stáří: 28-18 let
- předpokládaný provoz: postupná odstávka do roku 2030
Vattenfall mlží
Samotný požár byl pravděpodobně mnohem závažnější, než provozovatel připustil. Právě směnař si musel nasadit kyslíkovou masku, a státní zastupitelství tak podezřívá Vattenfall z poškození zdraví následkem nedbalosti.
Ke všemu koncem června došlo k další vážné závadě v Brunsbüttelu, atomové elektrárně, která leží sto kilometrů od Krümmelu. Zkrat tu nastartoval varovný systém, který vzápětí vypnul část elektrárny. Provozovatel? Opět Vatenfall.
Německo-švédská firma se ale brání. "Nepřátelé jádra tyto případy využívají k tomu, aby si zahrávali s obavami veřejnosti," prohlásil předseda představenstva Vattenfallu Klas Rauscher.
Merkelová: vyšetřit. A rychle
Závady a nepříliš průhledné jednání provozovatele ale staví do nepříjemného světla využívání atomu v Německu jako takové. Vládní křesťanští demokraté by totiž rádi vycouvali z dohody o postupném odstavování atomových elektráren, k níž se v koaliční smlouvě zavázali.
I proto jejich šéfová, kancléřka Angela Merkelová, tlačí na co nejrychlejší vysvětlení závad na obou elektrárnách. Strictissimo, dodala.