Berlín - Pozitivní signály se objevovaly již delší dobu. Index podnikatelské důvěry rostl ve Spolkové republice několik měsíců v řadě. Německé podniky nabízely neustále nová a nová pracovní místa a nezaměstnanost klesla hluboko pod celoevropský průměr.
Nikdo ale nečekal, že návrat konjunktury bude tak rychlý, a hlavně tak prudký. Podle v úterý zveřejněných údajů Spolkového statistického úřadu vzrostlo německé hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku v meziročním srovnání o 0,5 procenta. To je pro velkou ekonomiku, jakou je ta, o niž se mohou opřít naši západní sousedé, velmi slušný výkon.
Čtyři desítky analytiků oslovených před časem agenturou Reuters přitom předpokládaly stagnaci, či dokonce hospodářský pokles až o 0,2 procenta.
O překvapivé výsledky se postaral v prvé řadě německý export a domácí spotřeba. Tu spolkový kabinet nesrazil plošnými škrty, jako to učinila česká vláda, naopak ji povzbudil tlakem na zvyšování platů, a to jak ve státním, tak i soukromém sektoru. K růstu přispěly i nízké úrokové sazby v bytové výstavbě.
Česká ekonomika také zaznamenala za první tři měsíce letošního roku pokles o jedno procento, což je v rámci EU jeden z nejhorších výsledků. Hůře na tom bylo jen Řecko s růstem HDP na úrovni -6,2 procenta, Itálie s -1,3 procenta, Portugalsko s -2,2 procenta, Maďarsko s -1,5 procenta, Nizozemsko s -1,3 procenta a Kypr s -1,4 procenta. Ekonomika Unie jako celku vzrostla za dané období pouze o jednu desetinu procenta.
Co se Německa týče, německé výrobky se dobře prodávaly hlavně mimo oblast eurozóny. "Dobře běžely obchody zejména ve Spojených státech," řekl serveru Spiegel on-line hlavní ekonom německé pobočky UniCredit Bank Andreas Rees.
"První čtvrtletí si vyžádá drastické přehodnocení prognóz růstu směrem vzhůru," zdůraznil analytik Andreas Scheurle z Deka-Bank.
Oproti poslednímu čtvrtletí loňska, kdy Německo naopak zaznamenalo hospodářský pokles, činil růst 1,7 procenta HDP.
Němečtí ekonomové přesto zůstávají při zemi a pro celý letošní rok pro jistotu předpovídají konjunkturu jen na úrovni 0,8 procenta. V příštím roce by se měl ale hospodářský výkon Spolkové republiky zlepšit o dvojnásobnou hodnotu.
Zachrání Německo eurozónu?
Pro eurozónu a potažmo celou Evropskou unii znamenají dobré výsledky německé ekonomiky velké povzbuzení. Ta totiž představuje pětinu hospodářského výkonu EU a dvanáctinásobek HDP krizí těžce stiženého Řecka.
Evropské trhy také na sdělení Spolkového statistického úřadu okamžitě zareagovaly růstem a euro posílilo o půl centu na 1,2865 USD. Čeká se, co s evropskou měnou udělá oznámení, že v Řecku zkrachovala jednání o vládě a zemi čekají další volby.
To, zda je eurozóna z nejhoršího venku, ukáže až vývoj dalších měsíců. Hospodářské oživení v Německu se totiž zatím nijak neprojevuje ve Francii, která momentálně stagnuje a za celý letošní rok poroste tempem na úrovni nanejvýš půl procenta.
Ještě horší je situace ve Španělsku a Itálii, které mohou sklouznout do recese. Naznačuje to i neochota investorů smířit se s nižšími úroky za státní dluhopisy, vydané ministerstvy financí uvedených dvou zemí.
Příklad Německa, které opětovně vsadilo na spotřebu, je inspirací i pro další evropské vlády, včetně té řecké. Řada expertů proto navrhuje, aby se Řekům poskytlo více času pro strukturální reformy.
"Dokáži si představit jisté posunutí termínů, ke kterým mají soubor škrtů uskutečnit," řekl v rozhovoru s deníkem Handelsblatt předseda Německé průmyslové a obchodní komory Hans Heinrich Driftmann.
Ve stejném smyslu se vyslovil i šéf euroskupiny, lucemburský premiér Jean-Claude Juncker.
Pokud by totiž Řecko vyhlásilo bankrot a vrátilo se k drachmě, znamenalo by to obrovské finanční ztráty nejenom pro tamní banky a občany. Pocítila by to těžce celá Evropská unie. Jen Německo by muselo odepsat na investicích do řeckých dluhopisů a půjčkách okolo osmdesáti miliard eur.