Největší setkání lidí na Zemi začalo

Roman Staněk
3. 1. 2007 16:00
Iláhábád - Miliony hinduistů vyrazily k řece Ganze, aby ve vodě smyly hříchy. Začíná největší setkání lidí na jednom místě - Kumbh Mélá. GRAFIKA
Během koupele v silně znečištěné, avšak posvátné řece si poutníci opakují modlitby z hinduistických svatých knih
Během koupele v silně znečištěné, avšak posvátné řece si poutníci opakují modlitby z hinduistických svatých knih | Foto: REUTERS / Ahmad Masúd

Desítky milionů mužů, žen, dětí i svatých mužů v sárí se během dvaačtyřicetidenního svátku za úsvitu ponoří do posvátné řeky Gangy v místě, kde se stéká s další řekou Jamunou a hlavně mytickou podzemní řekou Sarasvátí.

Během koupele v silně znečištěné, avšak posvátné řece si poutníci opakují modlitby z hinduistických svatých knih, někteří si při každém kroku lehají na zem, aby uctili svá božstva. Mnozí také nabírají vodu do lahví, aby ji přinesli svým příbuzným, kteří pouť nemohou absolvovat.

Hinduisté věří, že koupelí v Ganze ze sebe smyjí hříchy, a uspíší tak cestu k dosažení nirvány
Hinduisté věří, že koupelí v Ganze ze sebe smyjí hříchy, a uspíší tak cestu k dosažení nirvány | Foto: REUTERS / Ahmad Masúd

V půli cesty

Pouť "Ardh Kumbh Mélá" je letos největším shromážděním lidí na světě na jednom místě. Koná se přesně v polovině hinduistického svátku "Mahá Kumbh Mélá", velkého festivalu. Ten se koná jednou za dvanáct let.

Hinduisté věří, že koupelí v Ganze o tomto svátku ze sebe smyjí hříchy, a uspíší tak cestu k dosažení nirvány a tedy ke konci své reinkarnace na tomto světě.

Indické úřady, vědomy si velkého množství lidí na jednom místě, proto na pobřeží Gangy vytvořily osmdesát kilometrů čtverečních velké stanové městečko.

V něm je umístěno na 50 tisíc zelených, modrých a hnědých stanů. Nechybí mobilní toalety - těch je 25 tisíc. Na bezpečnost věřících dohlíží kolem 50 tisíc policistů, včetně speciálně trénovaných "protiteroristických" jednotek.

Foto: Aktuálně.cz

Božská jednota

V průběhu dvaačtyřicetidenního svátku by do Iláhábádu mělo k rituálnímu omývání v ledových vodách Gangy dorazit až 80 milionů lidí.

Šakuntala je sedmdesátiletá žena. Cestovala celou noc až ze státu Madhja Pradéš, stejně jako každý rok už 25 let: "Je to božská zkušenost. Ponořit se do posvátných vod je jako na chvíli splynout s Bohem," říká v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Foto: REUTERS / Ahmad Masúd

Rama Devi žije v Iláhábádu. Nepamatuje si, kolik je jí let, ale i přesto, že nemůže chodit, festivalu se účastní každý rok. Její syn, voják indické armády, ji přinesl na zádech z deset kilometrů vzdáleného domu.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy