reklama
 
 

Největší setkání lidí na Zemi začalo

3. 1. 2007 16:00
Iláhábád - Miliony hinduistů vyrazily k řece Ganze, aby ve vodě smyly hříchy. Začíná největší setkání lidí na jednom místě - Kumbh Mélá. GRAFIKA

Desítky milionů mužů, žen, dětí i svatých mužů v sárí se během dvaačtyřicetidenního svátku za úsvitu ponoří do posvátné řeky Gangy v místě, kde se stéká s další řekou Jamunou a hlavně mytickou podzemní řekou Sarasvátí.

Během koupele v silně znečištěné, avšak posvátné řece si poutníci opakují modlitby z hinduistických svatých knih, někteří si při každém kroku lehají na zem, aby uctili svá božstva. Mnozí také nabírají vodu do lahví, aby ji přinesli svým příbuzným, kteří pouť nemohou absolvovat.

V půli cesty

Pouť "Ardh Kumbh Mélá" je letos největším shromážděním lidí na světě na jednom místě. Koná se přesně v polovině hinduistického svátku "Mahá Kumbh Mélá", velkého festivalu. Ten se koná jednou za dvanáct let.

Hinduisté věří, že koupelí v Ganze o tomto svátku ze sebe smyjí hříchy, a uspíší tak cestu k dosažení nirvány a tedy ke konci své reinkarnace na tomto světě.

Indické úřady, vědomy si velkého množství lidí na jednom místě, proto na pobřeží Gangy vytvořily osmdesát kilometrů čtverečních velké stanové městečko.

V něm je umístěno na 50 tisíc zelených, modrých a hnědých stanů. Nechybí mobilní toalety - těch je 25 tisíc. Na bezpečnost věřících dohlíží kolem 50 tisíc policistů, včetně speciálně trénovaných "protiteroristických" jednotek.

Božská jednota

V průběhu dvaačtyřicetidenního svátku by do Iláhábádu mělo k rituálnímu omývání v ledových vodách Gangy dorazit až 80 milionů lidí.

Šakuntala je sedmdesátiletá žena. Cestovala celou noc až ze státu Madhja Pradéš, stejně jako každý rok už 25 let: "Je to božská zkušenost. Ponořit se do posvátných vod je jako na chvíli splynout s Bohem," říká v rozhovoru pro agenturu Reuters.

Rama Devi žije v Iláhábádu. Nepamatuje si, kolik je jí let, ale i přesto, že nemůže chodit, festivalu se účastní každý rok. Její syn, voják indické armády, ji přinesl na zádech z deset kilometrů vzdáleného domu.

autor: Roman Staněk | 3. 1. 2007 16:00

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama