Londýn - Experti zabývající se uměním z britského vědeckého muzea se domnívají, že objevili nejstarší obraz na světě, na němž jsou vyobrazeny skutečné hodinky.
Jde o doposud neznámou malbu, na níž je jeden člen rodu Medicejů. Obraz byl objeven před třiatřiceti lety a byl znám pouze jako malba italského šlechtice se zajímavými zlatými hodinkami.
Poté, co kurátoři našli na zadní straně obrazu pečeť s erbem rodu Medicejů, odvodili, že by mohlo jít o portrét Cosima I. De Medici - Kosmase I. Medicejského, toskánského vévodu.
Jakkoli je tento objev podstatný, hodnotnějším zjištěním je, že jde pravděpodobně o první skutečné hodinky zaznamenané na plátně.
"Hodinky samotné byly jistě skvostem té doby, pravděpodobně pocházely z Německa a na plátně je vyobrazen také oddělený budík, který byl společně s hodinkami používán v noci," řekl kurátor vědeckého muzea Rob Skitmore. První hodinky vznikly v Německu krátce po roce 1500.
"Jelikož byl Kosmas patronem vědy a nových technologií, je velmi pravděpodobné, že mohl vlastnit hodinky tohoto druhu, které na obraze hrdě ukazoval," dodal.
Dílo je považováno za kus z dílny renesančního mistra Maso da San Friana a podle analýzy odkazující na dobové oblečení, byl pravděpodobně namalován okolo roku 1560.
Toskánský vévoda byl identifikován po důkladném prozkoumání dalších jeho portrétů.
"Jeho čelo, upřený pohled, detaily očí a nosu jsou na všech jeho portrétech téměř totožné. Na tomto obrazu bylo Kosmasovi okolo jedenačtyřiceti let a na dalších obrazech od malíře Bronzina z roku 1574, vypadá stejně," řekl Skitmore.
"Na portrétech se proměňují v průběhu let jen jeho vlasy," dodal.