Nejpozději v 64 letech. Slovensko bude mít pevnou hranici věku odchodu do důchodu

ČTK ČTK
28. 3. 2019 11:54
Slovensko zakotví horní hranici věku odchodu do starobního důchodu v ústavě. Ve čtvrtek to odhlasoval tamní parlament. Ekonomové upozornili, že opatření v budoucnu výrazně zhorší kondici veřejných financí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle schválené předlohy budou Slováci odcházet do penze nejpozději v 64 letech. Ženám se v závislosti na počtu vychovaných dětí zmíněný nejvyšší důchodový věk ještě zkrátí až o půldruhého roku.

Zavedení horní věkové hranice při odchodu do penze navrhli poslanci nejsilnější vládní strany Směr-sociální demokracie (Směr-SD) expremiéra Roberta Fica. Předlohu při hlasování podpořilo 91 ze 143 přítomných poslanců, návrh podpořila část koalice a opozice.

Někdejší Ficova jednobarevná vláda prosadila před sedmi lety opatření, na jehož základě se na Slovensku od roku 2017 prodlužuje věk odchodu do penze v závislosti na průměrném věku dožití. Horní hranice důchodového věku původně určena nebyla. Pro letošní rok je důchodový věk na Slovensku stanoven až na výjimky na 62,5 roku a v příštím roce se posune o další dva měsíce.

Nezávislá rozpočtová rada upozornila, že zakotvení horní hranice věku odchodu do důchodu v budoucnu ohrozí udržitelnost veřejných financí. Pro zachování výše důchodů bude podle rady potřeba zvýšit povinné odvody nebo daně, aby stát dokázal pokrýt zvýšené výdaje penzijního systému.

Slovenská populace v posledních letech stárne. Důvodem je, že důchodového věku dosáhly početné populační ročníky poválečného babyboomu a že dříve v zemi výrazně klesla porodnost. Podle dřívějších odhadů by se Slovensko mělo postupně zařadit v EU mezi státy s nejstarší populací.

Hlasování ve slovenské sněmovně o takzvaném důchodovém stropu bylo od loňska opakovaně odkládáno kvůli tomu, že Směru-SD se původně nedařilo shromáždit pro svůj návrh potřebnou podporu alespoň 90 poslanců ze 150členné sněmovny. Ke změně slovenské ústavy je třeba souhlas až třípětinové většiny všech poslanců, zatímco ke schválení běžného zákona postačuje prostá většina zákonodárců přítomných na hlasování.

V České republice důchodová novela stanovila hranici pro odchod do penze na 65 let, věk ale může vláda časem upravovat podle průměrné doby dožití.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kvůli nejhoršímu suchu za poslední desetiletí se zmenšily Viktoriiny vodopády na hranici Zambie a Zimbabwe oproti normálnímu stavu na pouhý potůček.

Podle agentury Reuters se místní nyní obávají, že pokud změny klimatu povedou k častějším a výraznějším suchům, přijde region o jednu z hlavních turistických atrakcí, kterou ročně navštíví asi milion lidí.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 1 hodinou

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy