"Nehrajte hry." Vlivný europoslanec griloval Fialu, premiér to schytal za Havla

Video bb Video, bb
7. 7. 2022 15:56
Petr Fiala (ODS) ve středu vystoupil ve Štrasburku před europoslance v tradičním projevu lídra nově předsedající země. Český premiér zmínil Václava Havla, jehož projev z roku 1996 "Evropa jako úkol" dal motto celému českému předsednictví. Nedočkal se ale jen potlesku, ostře se do Fialy pustil liberální europoslanec Guy Verhofstadt.
"Nehrajte hry a nemluvte jen o Havlovi." Fiala se v europarlamentu dočkal ostrého útoku. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/European Parliament

"Hodnoty, za které dnes Ukrajina umírá, jsou ty, které hájil jeden ze zakladatelů moderního českého státu, náš první prezident Václav Havel," uvedl Fiala a vysloužil si první potlesk sálu. 

Vládní ODS sedí v europarlamentu ve frakci Evropských konzervativců a reformistů (ECR), kterou ideově spoluutvářel euroskeptismus zakladatele ODS a druhého českého prezidenta Václava Klause. Zahraniční novináře proto podle Hospodářských novin zaujalo, že Fiala citoval právě zastánce evropské federace Havla.

Liberální europoslanec a bývalý belgický premiér Guy Verhofstadt v následné debatě Fialu vyzval, aby Havla "nejen citoval, ale i se tak choval". Konkrétně aby česká vláda podpořila zrušení práva veta v zahraniční politice na půdě EU, což Havel podporoval.

"Já a celý parlament vás žádáme, abyste tuto žádost projednal hladce a rychle. Je to ohraničená žádost: ukončit jednomyslnost a národní veta v Evropské radě. Protože válka na Ukrajině velmi dobře ukazuje, že to je momentálně problém Evropské unie… Takže vás žádám, abyste řekli ano požadavku parlamentu ohledně úmluvy a nehráli kolem toho hry, pane ministře," hovořil europoslanec rozčíleně směrem k Fialovi a českému ministrovi pro evropské záležitosti Mikuláši Bekovi. 

Fiala na Verhofstadtovu kritiku odpověděl nepřímo, vysvětlil však, že nevěří v to, že Česko dosáhne lepších výsledků, když bude jednat co nejrychleji. "Pokud jde o netrpělivost, která tady zaznívala nejvýrazněji s určitou emocí v projevu poslance Verhofstadta, musím říct, že rychlost a emoce nejsou někdy dobrým rádcem pro to, abychom dosáhli dobrého výsledku. Mně záleží na budoucnosti Evropy, záleží mně na dobré spolupráci evropských zemí. Záleží mi na projektu Evropské unie," řekl Fiala.

"Jako člověk, který se Evropskou unií zabývá třicet let, mám na paměti i věci, které se nepovedly. Když si vzpomenete třeba na evropskou ústavní smlouvu nebo některé projekty reformy Evropské unie, které třeba nebyly dobře připraveny nebo přišly příliš rychle, tak vedly spíše k problémům a oslabení podpory Evropské unie u lidí než k lepším výsledkům. My musíme vést důkladnou debatu, musíme se navzájem poslouchat," pokračoval premiér. 

 

Právě se děje

Další zprávy