Nauru přeruší styky s Tchaj-wanem, uzná Čínu

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 1. 2024 8:57
Nauru přeruší styky s Tchaj-wanem, uzná Čínu

Nauru dnes oznámilo, že přeruší diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a uzná Čínu. Vláda malého tichomořského státu uvedla, že je to v nejlepším zájmu země. Agentura Reuters píše, že jde o prvního diplomatického spojence, který tuto změnu po sobotních parlamentních a prezidentských volbách na Tchaj-wanu oznámil.

Naurská vláda se bude snažit o plné obnovení diplomatických vztahů s Pekingem. "To znamená, že Naurská republika nebude uznávat Tchaj-wan jako samostatnou zemi, ale jako nezcizitelnou část čínského území a od nynějška přeruší diplomatické vztahy s Tchaj-wanem a nebude pokračovat v jejich rozvoji nebo oficiální výměně," uvádí se v prohlášení naurské vlády.

Tchaj-wan, který od roku 1949 de facto funguje samostatně, považuje Čína za součást svého území.

Náměstek tchajwanského ministerstva zahraničí Tchien Čchung-kwang řekl, že od Nauru oznámení o tom, koho bude uznávat, přišlo náhle a že peníze, které Čína svým spojencům nabízí, výrazně přesahují sumy poskytované Tchaj-pejí. Podle tchajwanské prezidentské kanceláře Čína dlouhodobě "potlačuje tchajwanský diplomatický prostor" a "opakovaně používá falešné sliby, aby "odlákala naše přátele".

V reakci na rozhodnutí nauruské vlády čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že si ho cení a vítá ho. Vzkázalo Nauru, že Peking je ochotný otevřít s touto zemí novou kapitolu ve vzájemných vztazích na základě principu jedné Číny.

Reuters připomíná, že po dnešním oznámení nauruské vlády zůstává Tchaj-wanu jen 12 diplomatických spojenců. Je mezi nimi Guatemala, Svazijsko, Paraguay nebo Marshallovy ostrovy. Většina států světa neudržuje s Tchaj-wanem oficiální diplomatické vztahy, pouze neformální, tedy ekonomickou a kulturní diplomacii.

 

Právě se děje

Další zprávy