NATO čeká odtučňovací kúra, ubude velitelství i agentur

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
9. 6. 2011 16:42
Česko komunikační uzel v Lipníku nad Bečvou uhájilo. O nic víc nestojí, nechce platit

Brusel - Velitelské struktury Severoatlatické aliance čeká restrukturalizace. Ubude velitelů, sníží se počet velitelství i počet aliančních agentur. Během nočního jednání se na tom dohodli ministři obrany členských zemí.

V dopise adresovaném novinářům o tom informoval tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen a dodal, že cílem je uspořit a zefektivnit fungování aliance.

"Některá velitelství budou uzavřena, jiná se přemístí nebo svou roli změní," uvedl Rasmussen bez bližších podrobností. Jeho původní návrhy počítaly se snížením počtu hlavních základen z jedenácti na sedm.

S novou velitelskou strukturou se sníží počet lidí v různých štábech ze 13 tisíc tabulkových postů (ne všechny nyní byly obsazeny) na 8800.

"Budou si prostě muset hledat práci, tak to prostě je, když se zeštíhluje," řekl o rušených velitelských postech český ministr obrany Alexandr Vondra. Množství aliančních agentur by pak mělo klesnout ze čtrnácti na tři. Celkem NATO, resp. členské země, podle Vondry ušetří desítky milionů eur.

Ze stávajících velkých velitelství, která se zruší, jde například o velení v německém Heidelbergu nebo o velení pozemních sil v Madridu. "O něco přišla i Itálie, Řecko a Portugalsko," dodal Vondra.

Češi uhájili komunikační spojku v Lipníku

Česká republika má v rámci aliančních velitelství komunikační modul, který je umístěn v Lipníku nad Bečvou. Vojenská terminologie výrazem "modul" označuje soubor zařízení, která zajišťují komunikaci mezi vojáky v akci a nejrůznějšími stupni velení. Modul v Česku spadá pod polské vedení.

"To se nám podařilo uchránit. My jsme spokojeni, protože o nic nepřicházíme," prohlásil český ministr.

Na velitelství bychom stejně neměli

Náklady na alianční velitelství platí zčásti hostitelská země, kde velitelství leží, platy a některé další věci se ale financují z aliančního rozpočtu, do něhož přispívají i Češi.

"Pokud bychom my kupříkladu bojovali o to, abychom měli nějaké veliké velitelství, tak bychom samozřejmě museli platit," vysvětlil Vondra to, proč je ČR spokojena s výsledkem, ač žádné velitelství na svém území nemá. Takový příspěvek by se totiž pohyboval v řádu milionů eur.

 

Právě se děje

Další zprávy