Kdo byl Muž se železnou maskou? Historik objasňuje záhadu ve své knize, pátral třicet let

Martin Novák Martin Novák
10. 5. 2016 6:46
Mužem s maskou byl Eustache Dauger. Pravděpodobně měl informace o zpronevěře státních peněz v době vlády kardinála Mazarina. V různých vězeních prožil 34 let, zemřel v Bastile. Nesměl říci, kdo je, jinak by byl okamžitě popraven.
Muž s maskou. Kresba z roku 1872.
Muž s maskou. Kresba z roku 1872. | Foto: wikimedia

Los Angeles - Muž se železnou maskou je dílo, které asi před každého, kdo knihu četl nebo viděl jednu z filmových verzí, postavilo otázku: Co bych dělal, být na jeho místě?

Do konce života schován v temné kobce, bez kontaktu s lidmi. Nikdo by nesměl nejen vyslovit mé jméno, ale ani spatřit mou tvář.

Alexandre Dumas starší si svůj příběh úplně nevymyslel. Inspiroval ho skutečný osud vězně, který strávil za mřížemi čtyřiatřicet let a v roce 1703, zapomenut ve své cele v Bastile, zemřel.

Americký historik z univerzity v Santa Barbaře a specialista na Francii 17. a 18. století Paul Sonnino tvrdí, že s pomocí detailních rešerší a studia pramenů po dobu téměř tří desítek let ví přesně, o koho šlo a proč se mu dostalo tak tvrdého trestu.

Kdo to byl, už se tušilo dříve. Muž jménem Eustache Dauger.

Sonnito tvrdí, že byl ve službách kardinála Julese Mazarina. Prvního ministra Francie a nejvlivnějšího muže království po dvě desítky let až do jeho smrti v roce 1661. Historik s poukazem na dobovou korespondenci a záznamy uvádí, že za Mazarina docházelo k velkým krádežím ze státní pokladny a Dauger mnohé věděl.

Po Mazarinovi zůstal stav francouzských státních financí v žalostném stavu a král dal zatknout i ministra financí Nicolase Fouqueta. I on dostal doživotní vězení.

Dokonce se svého času spekulovalo o tom, zda "skutečným mužem se železnou maskou" není sám Fouquet.

Železná maska v případě Daugera je ale podle historika fáma. "Občas nosil masku, ne pořád. Ale byla látková," uvádí Paul Sonnino.

Příkaz k jeho uvěznění dal markýz de Louvois, ministr války Ludvíka XIV.

"Dauger zřejmě musel něco prozradit v krajně nevhodný čas. Bylo mu sděleno, že pokud komukoliv ve věznici sdělí své jméno, bude okamžitě popraven,“ píše Sonnino.

O tajemném vězni s maskou se zmiňoval i Voltaire, který byl v roce 1717 vězněn v Bastile. Nesetkal se však s ním, pouze o něm slyšel od ostatních vězňů. A napsal, že mužem s maskou může být bratr-dvojče Ludvíka XIV.

Kolovala také verze, že vězněm je "skutečný" otec Ludvíka XIV., což mělo zůstat utajeno. K teoriím, kterou se zaobírali i seriózní historici, patří domněnka, že Dauger byl ve spojení s Rouxem de Marsillym. Hugenotem, popraveným v roce 1669 za údajný pokus o vraždu krále.

Paul Sonnino výsledky svého bádání shrnul v knize The Search for the Man in the Iron Mask: A Historical Detective Story, která letos vyšla.

Alexandre Dumas starší sepsal příběh jako třetí díl novely Vikomt de Bragelonne. Název Muž se železnou maskou byl použit až ve filmu z roku 1977.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Metro v pondělí ráno krátce nejezdilo mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař kvůli srážce soupravy s člověkem. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy