Muž, který v Paříži ukradl dílo Banksyho, dostal dvouletý podmíněný trest

ČTK ČTK
19. 6. 2024 22:25
Muž, který v Paříži ukradl dílo Banksyho, dostal dvouletý podmíněný trest

Muž, který před pěti lety ukradl v Paříži dílo britského streetartového umělce Banksyho, dnes dostal dvouletý podmíněný trest. Navíc musí zaplatit pokutu 30 tisíc eur (747 tisíc korun) muzeu současného umění Centre Pompidou, z jehož blízkosti jej zcizil. O verdiktu francouzského soudu informovala agentura AFP.

Osmatřicetiletý Mejdi R. se před soudem hájil tvrzením, že ho o dílo požádal sám Banksy, a také slovy o tom, že graffiti na ulici nemělo "žádnou hodnotu", a neodcizil tedy "kulturní statek", ale jen se "podílel na poškození plechové tabulky". Obrázek krysy s šátkem přes obličej byl umístěn na informační tabuli u vjezdu do podzemního parkoviště muzea. Soud však jeho tvrzením neuvěřil a vyměřil mu trest.

Není to poprvé, co se podobným případem zabývaly francouzské soudy. V červnu 2022 dostalo v Paříži podmíněné tresty od šesti měsíců do dvou let odnětí svobody osm mužů, kteří se v roce 2019 podíleli na krádeži Banksyho díla z pařížského hudebního klubu Bataclan. Čin vzbudil velké emoce, protože Banksy dílo vytvořil jako poctu obětem teroristického útoku z roku 2015, kdy v Bataclanu zemřelo 90 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy