Možný scénář v EU: Anglie vystoupí, Skotsko zůstane

Martin Novák Martin Novák
18. 5. 2013 20:45
Šéf britských euroskeptiků se před rozzlobenými Skoty schoval v hospodě
Foto: Reuters

Edinburgh - Pochybujete-li o rozdílech mezi Angličany a Skoty, možná vás přesvědčí problémy, do kterých se během kampaně před doplňovacími parlamentními volbami dostal ve Skotsku lídr Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage.

V Edinburghu čelil hněvu několika desítek lidí, převážně zastánců skotské nezávislosti. Křičeli na něj například "Vypadni ze Skotska!", řidič taxi ho odmítl odvést.

Nakonec se zarytý stoupenec odchodu Velké Británie z Evropské unie musel schovat v hospodě, odkud ho eskortovala policejní dodávka. Farage je znám tím, že má velmi rád pivo, ale tentokrát si ho asi moc neužil.

"Bylo to velmi protibritské, protianglické. Oni dokonce nenávidí Union Jack (britskou vlajku)," řekl Farage novinářům po incidentu.

Strana UKIP slavila na začátku května velký úspěch v regionálních volbách. S programem, který lze shrnout do sloganu "Rychle pryč z Evropské unie", dostala v průměru 26 procent hlasů.

Tím vyděsila předáky Konzervativní strany, protože UKIP přetahuje hlavně jejich voliče. Proto i mezi konzervativci sílí hlasy pro vystoupení z Evropské unie, aby strana nepřišla o mnoho hlasů i v parlamentních volbách.

Nigelovi Faragemu ve Skotsku moc do smíchu nebylo.
Nigelovi Faragemu ve Skotsku moc do smíchu nebylo. | Foto: Reuters

Jenže zatímco UKIP v Anglii boduje, ve Skotsku propadá. Její podpora se tam odhaduje jen na několik málo procent a nemá šanci na větší úspěch. Ostatně i konzervativci dosahují ve Skotsku tradičně slabých výsledků.

Ve Spojeném království se připravují dvě referenda. O vystoupení Británie z EU a o vystoupení Skotska z Británie.
Paradoxní je, že skotští stoupenci nezávislosti - hlavně Skotská národní strana - chtějí opustit Británii, ale ne Evropskou unii. Nejsou euroskeptičtí, na rozdíl od části Konzervativní strany a od UKIP.

Skotští separatisté tak nepodporují referendum o vystoupení z Unie, navržené premiérem Davidem Cameronem v případě, že jeho strana v roce 2015 znovu vyhraje volby.

"V žádném případě konzervativce nepodpoříme v jejich posedlosti odejít z Evropy. Jsem pro skotskou nezávislost, konzervativní plány na referendum o Evropě nás nezajímají. My chceme být do roku 2016 nezávislí a jako nezávislá země činit vlastní rozhodnutí," říká představitel Skotské národní strany Pete Wishart.

Referendum je předběžně naplánováno na 18. září 2014.

"Vypadá to velmi vyrovnaně. Dosud možná měli navrch odpůrci samostatnosti, ale mírně se to posunuje ve prospěch druhé strany. Ale je velmi těžké to předvídat. Neví se, jaká vlastně bude otázka, zda se nezávislé Skotsko stane automaticky členem Evropské unie i NATO, co jaký výsledek konkrétně bude znamenat," řekl Aktuálně.cz bývalý český velvyslanec ve Velké Británii Karel Kühnl.

Šéf Skotské národní strany a předseda skotské vlády Alex Salmond.
Šéf Skotské národní strany a předseda skotské vlády Alex Salmond. | Foto: Reuters

Podpora vystoupení z EU je ve Skotsku nižší než v Anglii. Podle společnosti pro průzkum veřejného mínění Ipsos by Farageho Stranu nezávislosti Spojeného království volili jen dva Skotové z tisíce.

Uvnitř Konzervativní strany se zvyšuje tlak euroskeptického křídla na to, aby referendum bylo dříve než v roce 2017. Dva ministři Cameronovy vlády - školství a obrany - prohlásili, že by nyní hlasovali pro odchod z Evropské unie.

Sám Cameron říká, že chce vyjednat s Bruselem nové podmínky, pro Británii výhodnější, ale poslední úspěchy radikálních euroskeptiků z UKIP tlačí Konzervativní stranu také k rozhodnějším stanoviskům. (Byznys a podnikatelé jsou ale proti a raději by zůstali v EU, uvedla nedávno Britská obchodní komora).

Není tak vyloučen následující scénář: Británie se rozdělí na Anglii a Skotsko, přičemž Anglie z Evropské unie odejde, zatímco Skotsko v ní zůstane.

Referendum chtějí příští rok uspořádat také Katalánci.
Referendum chtějí příští rok uspořádat také Katalánci. | Foto: Martin Novák

Šéf Skotské národní strany Alex Salmond tvrdí, že chce-li Skotsko být dál součástí Evropské unie, musí vystoupit z Velké Británie.

"I kdyby nedošlo na skotskou nezávislost, tak vývoj bude směřovat k větší míře skotské autonomie v rámci Británie," domnívá se Karel Kühnl.

Referendum o nezávislosti plánuje na příští rok také Katalánsko, ale tam je situace komplikovanější, neboť vláda v Madridu se staví proti.

Není tak zatím jasné, zda v nejbližších letech počet členů Evropské unie dosáhne kulaté třicítky. V červenci se osmadvacátým členem stane Chorvatsko. Skotsko a Katalánsko mohou přibýt. Ale na druhé straně zase může ubýt Anglie. 

 

Právě se děje

Další zprávy