Motivem nezletilého střelce na škole ve Finsku byla šikana, uvedla policie

ČTK ČTK
3. 4. 2024 14:43
Motivem nezletilého střelce na škole ve Finsku byla šikana, uvedla policie

Šikana byla motivem pro dvanáctiletého střelce ve Finsku k útoku ve škole nedaleko Helsinek. Podezřelý to sám řekl vyšetřovatelům. Také předběžné vyšetřování potvrdilo, že byl obětí šikany, uvedla finská policie v prohlášení citovaném agenturou Reuters.

Při úterní střelbě zemřel jeden žák, kterému bylo rovněž 12 let. Další dvě žačky utrpěly vážná zranění. Vlajky napříč Finskem dnes vlály napůl žerdi.

Podezřelý žák se k činu vyšetřovatelům přiznal a zůstává v péči sociálních služeb, jelikož finská policie nemůže vzít do vazby dítě, které není trestně odpovědné. Na veřejnosti jeho jménem zatím nikdo nepromluvil, uvádí Retuers. Jak útočník, tak oběť a obě zraněné byli finské národnosti, byť jedna ze zraněných dívek měla dvojí občanství, finské a kosovské. Policie veřejnost vyzvala, aby na sociálních sítích o incidentu nešířila fámy.

Střelec k útoku použil střelnou zbraň, na níž měl vystavené povolení jeho blízký příbuzný. Žák do školy Viertola, kde se incident stal, přestoupil začátkem letošního roku. Zařízení navštěvuje asi 800 žáků v devíti třídách a má přibližně 90 zaměstnanců.

 

Právě se děje

Další zprávy