Ruští disidenti a opoziční politikové stejně jako zahraniční kritici ruské demokracie se jen několik dní před zahájením summitu osmi nejrozvinutějších států světa (G8) v ruském Petrohradě radí v metropoli Moskvě.
Summit má sblížit ruskou opozici
Nechybí zvučná jména jako bývalý premiér Michail Kasjanov, šéfka moskevské Helsinské skupiny Ljudmila Alexejevová, lídr Sjednocené občanské fronty a někdejší šachista Garri Kasparov nebo zakladatel nedávno soudně zrušené radikální Nacionálně bolševické strany Eduard Limonov.
Infobox
PŘEČTĚTE SI:
- Putinův politický stroj zabral naplno
- Rusko je znovu velmocí. Ve vývozu zbraní
- Putinova komanda mohou vyrazit do ciziny
Na setkání dorazili i britští a američtí diplomaté, kteří tak chtěli podpořit demokracii v Rusku.
"Naše setkání ukazuje sblížení pravého a levého křídla opozice. Jestli uspějeme, už nás nebude možné odkazovat na periferii jako nějaké loutky Západu. Proto se nás Kreml tak bojí. Z našeho sjednocení má největší strach," řekl novinářům před začátkem jednání Kasparov.
"Oficiální model ruského státu, který představily úřady, je monopolem státu nad ekonomikou, politikou i občanskou společností. Na naší konferenci nabízíme alternativu, právo otevřeně debatovat o alternativách a svobodně se rozhodnout," připojil se jeden z organizátorů Andrey Illarjonov, který byl nucen opustit post ekonomického poradce Kremlu loni v prosinci.
Spolu se stovkou opozičních aktivistů se proto rozhodl zpochybnit zářivý obraz Ruska, který hodlá prezident Vladimir Putin prezentovat svým kolegům na nadcházejícím summitu G8.
Zatčení v průběhu konference
První den jednání summiitu narušily ruské bezpečnostní složky, které zadržely čtyři aktivisty. "Čtyři delegáti byli násilně zadrženi v hotelové hale. Muži oblečení v civilu je odvezli pryč," uvedla mluvčí organizátorů konference. Podle ní šlo o další útok na občanskou společnost v Rusku.
Policie zatčení účastníků konference popřela, podle zpráv ruských médií byla dvojice zadržených následně propuštěna. Podle agentury Interfax byla policejní akce součástí vyšetřování případu vandalismu z dřívější doby.
Nespokojenost je v Rusku vzácností
Experti upozorňují na to, že těch, kterým v Rusku omezování svobody vadí, je stále méně. Podle červnového průzkumu Public Opinion Research Center je celých 49 procent Rusů spokojeno se současným vývojem v zemi, naopak nespokojenost pociťuje 18 procent dotázaných.
Na jedné straně zakusilo Rusko za vlády Putina sedm let ekonomického růstu, v jejímž pozadí stojí ruská ropa. Současně si však Kreml vévodící řadě firem prostřednictvím státních podílů zajistil kontrolu nad televizí a omezil svobodu tisku.
"Není to jen omezování demokracie, ale totální rozštěpení demokratického systému," říká Jurij Dzhibladze z Centra pro rozvoj demokracie a lidských práv.
Kreml: Účast na konferenci je nepřátelské gesto
Současné omezování svobody je nenápadné, proto většině Rusů nevadí. Navíc osobní svoboda je zaručena.
"Když někdo říká, že Rusko se vrací zpět do dob Sovětského svazu, patrně zapomněl, jaké to tehdy bylo," prohlásil před konáním konference komentátor Vladimir Poster.
"Nejsem šťastný při pohledu na současné Rusko, ale alespoň máme možnost vyjádřit svůj názor. V dobách SSSR bychom byli dávno ve vězení."
Přestože oficiální úřady nezakročily proti pořádání konference, ruský vyslanec u G8 a poradce prezidenta Putina Igor Šuvalov vyzval západní diplomaty k ignorování antisummitu. "Pokud se oficiální představitelé zúčastní jednání, bude to Kreml považovat za nepřátelské gesto," prohlásil.
"Samozřejmě nemůžeme nikomu nařizovat, zda se má nebo nemá účastnit konference, ale nevzbuzuje to pozitivní dojem," okomentoval jejich rozhodnutí mluvčí Kremlu Dmitrij Peškov.