Montenegro nahradil po osmi letech v čele portugalské vlády Costu

ČTK ČTK
2. 4. 2024 21:40
Montenegro nahradil po osmi letech v čele portugalské vlády Costu

Středopravicový politik Luís Montenegro nahradil ve funkci portugalského premiéra socialistu Antónia Costu, který vedl vládu více než osm let. Nový Montenegrův kabinet složil přísahu, jeho politické vyhlídky jsou však nejisté, protože nemá v parlamentu většinu. Nová vláda však nemusí v parlamentu získat důvěru a hlavním testem pro ni zřejmě bude rozpočet na příští rok, informovala portugalská média.

Costa vládl od loňského listopadu v demisi, kterou podal kvůli vyšetřování korupční a klientelistické kauzy. Policie a prokuratura Costu vyšetřují, zda jako premiér zasahoval do udělování povolení pro těžbu lithia či výroby takzvaného zeleného vodíku. V souvislosti s kauzou bylo zadrženo několik jeho blízkých spolupracovníků.

Costa byl v čele vlády od listopadu 2015. Jeho Socialistická strana (PS) sice tehdy v říjnových volbách skončila druhá, Costa se však dokázal domluvit s dalšími levicovými stranami na vytvoření většiny. V parlamentních volbách v letech 2019 a 2022 pak PS vyhrála a předloni dokonce získala většinu v parlamentu.

 

Právě se děje

Další zprávy