Moldavská policie našla sklady zápalných lahví

ČTK ČTK
27. 5. 2015 20:25
Policii přivedly na stopu anonymní telefonáty oznamující nastražené bomby, do pohotovosti byly uvedeny speciální jednotky.
Kišiněv - ilustrační foto.
Kišiněv - ilustrační foto. | Foto: Naďa Straková

Kišiněv - Moldavská policie ve středu na dvou místech metropole Kišiněva našla zápalné lahve, zbraně, roznětky, mobilní telefony a plynové masky. Část se našla v centru Kišiněva, část poblíž letiště. Policie má podezření, že šlo o přípravu útoků proti pokojným demonstracím. Podle agentury AP zatím není jasné, kdo sklady zřídil. Na stopu policisty navedly anonymní telefonáty oznamující nastražené bomby.

Podle ministra vnitra Olega Balana byly speciální jednotky uvedeny do pohotovosti. Penzionovaný plukovník Anatol Caraman odhadl, že někdo zřejmě zamýšlel použít ukryté zbraně proti pokojným demonstracím. V minulých měsících tisíce Moldavanů vyšly do ulic, aby protestovaly proti korupci a požadovaly sjednocení s Rumunskem. Moldavsko patří k nejchudším evropských zemím.

Někdejší sovětská republika se čtyřmi miliony obyvatel se orientuje na Evropskou unii, s níž uzavřela asociační dohodu. Dlouhodobý problém však představuje samozvaná Podněsterská republika, která se na počátku 90. let za pomoci ruské armády odtrhla od Moldavska.

Samostatnost Podněstří, ovládaného ruskými separatisty, neuznal žádný stát na světě, ani Rusko. Právě Rusko tam ale má rozmístěné své vojáky pod pláštíkem mírových sil. Ti v posledních dnech podle tisku procházejí sérií intenzivních cvičení, uspořádaných poté, co Ukrajina nedávno vypověděla dohodu s Ruskem o zásobování těchto jednotek.

Tisk spekuluje, zda si Rusko troufne vyslat k přeletům přes Ukrajinu svá letadla se zásobami pro vojáky v Podněstří, respektive, zda si je Ukrajinci netroufnou sestřelit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 28 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy