reklama
 
 

Moldavská policie našla sklady zápalných lahví

27. 5. 2015 20:25
Policii přivedly na stopu anonymní telefonáty oznamující nastražené bomby, do pohotovosti byly uvedeny speciální jednotky.

Kišiněv - Moldavská policie ve středu na dvou místech metropole Kišiněva našla zápalné lahve, zbraně, roznětky, mobilní telefony a plynové masky. Část se našla v centru Kišiněva, část poblíž letiště. Policie má podezření, že šlo o přípravu útoků proti pokojným demonstracím. Podle agentury AP zatím není jasné, kdo sklady zřídil. Na stopu policisty navedly anonymní telefonáty oznamující nastražené bomby.

Podle ministra vnitra Olega Balana byly speciální jednotky uvedeny do pohotovosti. Penzionovaný plukovník Anatol Caraman odhadl, že někdo zřejmě zamýšlel použít ukryté zbraně proti pokojným demonstracím. V minulých měsících tisíce Moldavanů vyšly do ulic, aby protestovaly proti korupci a požadovaly sjednocení s Rumunskem. Moldavsko patří k nejchudším evropských zemím.

Někdejší sovětská republika se čtyřmi miliony obyvatel se orientuje na Evropskou unii, s níž uzavřela asociační dohodu. Dlouhodobý problém však představuje samozvaná Podněsterská republika, která se na počátku 90. let za pomoci ruské armády odtrhla od Moldavska.

Samostatnost Podněstří, ovládaného ruskými separatisty, neuznal žádný stát na světě, ani Rusko. Právě Rusko tam ale má rozmístěné své vojáky pod pláštíkem mírových sil. Ti v posledních dnech podle tisku procházejí sérií intenzivních cvičení, uspořádaných poté, co Ukrajina nedávno vypověděla dohodu s Ruskem o zásobování těchto jednotek.

Tisk spekuluje, zda si Rusko troufne vyslat k přeletům přes Ukrajinu svá letadla se zásobami pro vojáky v Podněstří, respektive, zda si je Ukrajinci netroufnou sestřelit.

autor: ČTK | 27. 5. 2015 20:25

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama