Podle slovenských médií je jeho stav, kvůli kterému byl hospitalizován v nemocnici v Trenčíně, vážný, má totiž rozsáhlý oboustranný zápal plic. To ale zatím zástupci nemocnice, ani Lidové strany - Hnutí za demokratické Slovensko nepotvrdili, třiašedesátiletý expremiér ani jeho rodina si žádné informace nepřejí zveřejňovat.
Jak to vypadalo na Slovensku za vlád Vladimíra Mečiara, ČTĚTE ZDE.
"Má zápal plic a ten stav vyžadoval hospitalizaci. Nešlo to léčit doma, ale není to nic, co by se nedalo zvládnout," uvedl ve zpravodajské televizi TA3 ředitel nemocnice Pavol Sedláček. "Jedná se o rozsáhlý zápal plic. Přijali jsme ho s vysokou teplotou a jeho stav vyžaduje intenzivní léčbu, je vážný," uvedl ale primář infekčního oddělení nemocnice v Trenčíně Martin Chren.
Chybí informace
Opakuje se tak situace, která Mečiarovy nemoci už provázela několikrát, tedy nedostatek informací.
V nemocnici skončil naposledy na několik dnů minulý rok v září, kdy měl potíže s dýcháním a páteří. Ani tehdy se veřejnost nedověděla nic konkrétního o jeho zdravotním stavu. Mečiar v době svého pobytu napadl fotografku jednoho ze slovenských deníků.
Před devíti lety pak kvůli nemoci dokonce na několik dnů zmizel a začalo se spekulovat o tom, že má vážně poškozené zdraví. To však Mečiar nakonec odmítl s tím, že měl pouze vleklou virózu.
Blíží se volby
Mečiarovo onemocnění nyní přichází v době, kdy už začala volební kampaň před slovenskými krajskými volbami. Ty odborníci označují za velmi důležitý ukazatel, který naznačí popularitu jednotlivých stran před parlamentními volbami v příštím roce. Mečiarova HZDS je favoritem voleb v některých krajích, například právě v Trenčínském, kde Mečiar žije.
"HZDS je pořád stranou, která stojí a padá s Mečiarem a pokud se potvrdí zprávy o jeho onemocnění, může to mít výrazný vliv na volební kampaň strany," řekl politolog Milan Kardoš.
Popularita Mečiarova hnutí přitom klesá, z původně více než dvaceti procent by nyní HZDS volilo mezi deseti až třinácti procenty Slováků. Hnutí výrazně zmírnilo svoji opoziční politiku a v některých krocích, jako je například důchodová reforma, podpořilo pravicovou vládní koalici.
Na Slovensku se přitom spekuluje, že právě díky podpoře HZDS přežila vládní koalice krizi a může dál vládnout. Mečiar si tak podle politologů otevřel cestu do příští vládní koalice. Premiér Mikuláš Dzurinda i šéfové dalších vládních stran ale to, že by chtěly s HZDS do vlády, odmítli.