Matky ze Srebrenice žádají potrestání Nizozemí i OSN

Red Zah, AP
4. 6. 2007 16:33
Součástí žaloby je i návrh na odškodnění pozůstalých

Sarajevo - Tisíce osob, které přežily srebrenický masakr z roku 1995, se rozhodly zažalovat nizozemskou vládu a OSN, že nedostatečně ochránily bezpečí tamních obyvatel.

Vyvraždění osmi tisíc muslimských mužů bylo nejhorším masakrem v Evropě od konce 2. světové války.

Žádáme trest

Matky těch, kteří masakr nepřežili, žádají kromě potrestání bosenskosrbských pachatelů, také trest pro mezinárodní organizaci a státy, které na bezpečnost v oblasti tehdy dohlížely.

To vše v době, kdy se Sarajevu podařilo vydat válečnému tribunálu v Haagu dalšího z obviněných, srbského generála Zdravka Tolimira.

Chronologii srebrenického masakru NAJDETE ZDE

"Cílem není finanční odškodnění, ale pocit zadostiučinění pro matky a další, kdo přežili," tvrdí právník Marco Gerritsen, který zastupuje šest tisíc srebrenických rodin. "Bohužel, OSN a Nizozemí nejsou ochotny přijmout odpovědnost - nikdy o tom nemluví."

Kompenzace mezi požadavky matek ze Srebrenice přesto nechybí.

Přestože Nizozemí do dnešních dnů bosenské vládě finančně přispívá, mimo jiné i  na rekonstrukci Srebrenice, Gerritsen nepovažuje dvacet milionů dolarů za dostatečnou částku. Pro deset z matek proto žádá individuální finanční kompenzaci ve výši 34 tisíc dolarů.

Vojáci nic nepodnikli

Pochybení nizozemských vojáků ve službách OSN se však nikdy neprokázalo.

V roce 2005 dospěli právníci k rozhodnutí, že veškeré kompenzace mají být směřovány na hlavní pachatele masakru, kterými byly bosenskosrbské jednotky vedené generálem Ratkem Mladičem a politickým vůdcem Radovanem Karadžičem.

V okamžiku, kdy začali Srbové obklopovat Srebrenicu, se většina mužů uchýlila do továrny, která tehdy sloužila jako základna nizozemského kontingentu. Ale chabě vyzbrojení Nizozemci se zadáním nezasahovat a bez vzdušné podpory NATO je nijak neochránili.

Nezávislá studie Nizozemského institutu pro válečnou dokumentaci však později dospěla k názoru, že nizozemští vojáci nepochybili.

Nizozemská vláda premiéra Wima Koka tlak veřejnosti přesto neunesla a kvůli kritice odstoupila.

Chyby v rozhodování později uznal také bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan.

________________________________________________________________________

FAKTA O SREBRENICI

Srebrenickou enklávu obývali až do vypuknutí války v Jugoslávii na jaře roku 1992 převážně muslimové.

Foto: Reuters

Z celkového počtu 36 666 lidí žijících na území opštiny Srebrenica se podle údajů ze sčítání lidu z roku 1990 k muslimské národnosti hlásilo 75,2 procenta obyvatel. Stejné poměry byly i v samotné Srebrenici, kde žilo 6 tisíc lidí.

Po první tři roky války zůstal okres v rukou muslimů a stal se symbolem bosenského odporu. To se však 11. července 1995 změnilo.

Bosenskosrbská televize odvysílala prohlášení Ratka Mladiče, velitele bosenskosrbské armády, který divákům oznámil, že přišel den pomsty na "Turkovi" a je čas předat "srbskou Srebrenici srbskému národu".

Záborem Srebrenice a o týden později i Žepy získali Srbové kontrolu nad oblastmi, které měly podle všech mírových iniciativ zůstat muslimské. Z "bezpečné zóny" vyhnali Srbové během deseti dní na 23 tisíc muslimských žen a dětí a popravili na 8 tisíc mužů.

 

Právě se děje

Další zprávy