Maďarští poslanci si v pondělí zvolí prezidenta, předchozí hlava státu abdikovala

ČTK ČTK
23. 2. 2024 11:49
Maďarští poslanci si v pondělí zvolí prezidenta, předchozí hlava státu abdikovala

Předseda parlamentní frakce vládní strany Fidesz Máté Kocsis oznámil, že maďarští poslanci zvolí příštího prezidenta republiky v pondělí 26. února. Fidesz má v parlamentu výraznou většinu a prezidentem se tak nejspíš stane vládní kandidát, dosavadní předseda ústavního soudu Tamás Sulyok.

Dlouholetá spojenkyně konzervativního premiéra Viktora Orbána Katalin Nováková odstoupila 10. února. Reagovala tak na rostoucí tlak poté, co udělila milost muži odsouzenému za pomoc při utajování sexuálního zneužívání chovanců dětského domova. Skandál vyvolal protesty, velká demonstrace se konala v Budapešti i minulý týden.

Kocsis upozornil, že na rozdíl od volby v roce 2022 opoziční strany nenavrhly společného kandidáta. Opoziční hnutí Je možná jiná politika (LMP) doporučilo právního experta Petera Hacka. Neparlamentní nacionalistická strana Naše vlast (Mi Hazánk) navrhla na tento post ekonomku Magdolnu Csathovou. Ani jedna z těchto skupin ale nemá potřebný počet zákonodárců, aby mohla oficiálně nominovat svého kandidáta, uvedl Kocsis. Další opoziční strany chtějí hlasování bojkotovat, píše MTI.

Sulyok stojí v čele nejvyšší soudní instance v zemi od roku 2016. Toto postavení získal s podporou zákonodárců vládnoucí strany.

Odstoupení Novákové bylo vzácným neúspěchem Orbána, který je nepřetržitě u moci od roku 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy