Maďarský parlament schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance

ČTK ČTK
26. 2. 2024 17:20
Maďarský parlament v pondělí schválil vstup Švédska do Severoatlantické aliance. Maďarsko je poslední zemí z 31 členských států NATO, která přistoupení Švédů dosud neratifikovala. Podle švédského premiéra Ulfa Kristerssona jde o historický krok, informovala agentura Reuters.
Maďarský parlament při schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance.
Maďarský parlament při schvalování vstupu Švédska do Severoatlantické aliance. | Foto: Profimedia.cz

Bezprostředně po tomto hlasování budou maďarští poslanci ještě dnes volit nového prezidenta. Tím se podle všeho stane dosavadní předseda ústavního soudu Tamás Sulyok. Aby byla ratifikace švédského vstupu do aliance platná, musí ji maďarský prezident podepsat. Podle agentury APA by nová hlava státu měla nastoupit do úřadu 5. března.

Vláda premiéra Viktora Orbána dokumenty týkající se švédského vstupu do NATO předala parlamentu už v polovině roku 2022, hlasování však dlouho oddalovali poslanci Orbánovy vládnoucí strany Fidesz. Premiér, který udržuje blízké vztahy s Ruskem navzdory více než dva roky trvající ruské agresi vůči Ukrajině, dal najevo, že vztahy mezi Maďarskem a Švédskem ochladly kvůli tomu, že švédští politici kritizují stav maďarské demokracie a právního státu.

Ve 199členném maďarském parlamentu hlasovalo pro přistoupení Švédska 188 poslanců, proti jich bylo šest, uvedla agentura AP.

Aby byla ratifikace švédského vstupu do aliance platná, musí ji podepsat nový maďarský prezident Tamás Sulyok, kterého v pondělí do funkce zvolil parlament. Do úřadu nastoupí 5. března.

Švédský premiér Kristersson označil dnešek za "historický den" a uvedl, že jeho země je připravena převzít v NATO "svůj díl odpovědnosti za euroatlantickou bezpečnost". Rozhodnutí maďarského parlamentu přivítal také generální tajemník aliance Jens Stoltenberg, který uvedl, že přistoupení Švédska "nás všechny posílí a zvýší naši bezpečnost".

Švédsko podalo přihlášku do NATO společně s Finskem předloni v květnu, tedy krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Finsko se členem aliance stalo loni začátkem dubna. Vstupu Švédska do aliance vedle Maďarska po dlouhou dobu bránilo také Turecko, to ale připojení severské země k alianci odsouhlasilo minulý měsíc.

 

Právě se děje

Další zprávy