Budapešť - Na otázku, zda pacienti dál mají platit u lékaře a studenti mají hradit školné, odpoví v Maďarsku referendum.
Prezident László Solyom ho vypsal na 9.březen. Vyhověl tak požadavku opoziční pravicové strany Fidesz, která na konání všelidového hlasování o klíčových bodech reformy socialistické vlády naléhala.
Poplatky v nemocnicích a zavedení školného vláda v parlamentu prosadila, opozice je chce zrušit. A právě o zrušení těchto kroků má rozhodnout referendum.
Za rok 2007 vybrali lékaři a nemocnice v Maďarsku na poplatcích od pacientů celkem dvaadvacet miliard forintů (přes dvě miliardy korun).
Podle opozice bude plebiscit zároveň hlasováním o důvěře kabinetu socialistů, který vede premiér Ferenc Gyurcsány.
Budapešťská vláda čelí velkému poklesu popularity, podle průzkumů už jí důvěřuje jen šestnáct procent Maďarů. Naopak podpora Fideszu se vyhoupla k pětatřiceti procentům.
Socialisté ve volbách v roce 2006 obhájili vítězství. Pak se ale dostal na veřejnost Gyurcsányův projev, v nemž premiér přiznal, že jeho strana v předvolební kampani lhala o hospodářské situaci Maďarska a zkreslovala fakta.
"Referendum nebude o minulosti, ale hlavně o budoucnosti," řekl místopředseda Fideszu Zoltan Pokorni.
Socialisté ale odmítají, že jejich porážka v referendu by znamenala automaticky konec Gyurcsányovy vlády a vypsání předčasných voleb.