Macron nerezignuje, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoli

ČTK ČTK
11. 6. 2024 14:20
Macron nerezignuje, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoli

Francouzský prezident Emmanuel Macron nerezignuje na svou funkci, ať už bude výsledek předčasných parlamentních voleb jakýkoliv. Řekl to v rozhovoru s magazínem Le Figaro. Šestačtyřicetiletý politik se rozhodl rozpustit Národní shromáždění a vyhlásit předčasné volby v reakci na jasnou porážku své strany v eurovolbách. Favoritem hlasování, které se uskuteční na přelomu června a července, je nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové.

Macron v rozhovoru dostal otázku týkající se možnosti, že ho RN po parlamentních volbách vyzve k rezignaci. "Není to RN, kdo píše ústavu, ani její duch. Instituce jsou jasně dané, stejně jako místo prezidenta, ať už bude výsledek jakýkoli," odpověděl na to.

Právě Národní sdružení by po svém triumfu v Evropských volbách, kdy Macronovu Obnovu porazilo o více než 15 procentních bodů, mělo předčasné hlasování podle pondělního průzkumu veřejného mínění vyhrát se ziskem 235 až 265 křesel, což by bylo několikanásobně více než současných 88.

Macronova centristická formace by mohla získat 125 až 155 mandátů namísto současných 250. Pokud se spojí levicové strany, mohly by mít 115 až 145 poslanců. K většině je potřeba 289 křesel.

 

Právě se děje

Další zprávy