Londýn dá 100 milionů na kmenové buňky

Red Zah, Reuters
3. 12. 2005 2:01
Londýn - Ve snaze udržet si vedoucí pozici ve výzkumu kmenových buněk zdvojnásobila Británie jeho finanční podporu na 100 milionů liber.
Vzorek kmenových buněk.
Vzorek kmenových buněk. | Foto: Reuters

Ministr financí Gordon Brown oznámil, že peníze pomohou uskutečnit klinické testy, které by měly vést k vývoji nových léků.

Vládou schválené prostředky podpoří vznik Britské banky pro kmenové buňky a pomohou Britské nadaci pro kmenové buňky, což  je organizace založená kvůli výměně informací mezi akademickým prostředím a soukromými podniky.

Vláda chce navíc společně s lékařskými koncerny založit konsorcium, aby se kmenových buněk mohlo lépe využít při výrobě léčebných preparátů. "Británie by měla být světovou jedničkou v genetickém a buněčném výzkumu, především pro náš systém kontroly, který je ve světě ojedinělý," připomněl Brown na tiskové konferenci.

Britové neregulují, jsou proto šampiony

Británie patří ke státům, které při výzkumu kmenových buněk postoupily nejdál. Důvodem je, že má v této oblasti jedno z nejliberálnějších zákonodárství.

V Británii je povolen výzkum na lidských embryonálních kmenových buňkách, je tu povolena tvorba nových linií těchto buněk a pro tyto účely lze využívat i "přebytečná" embrya z oplození ve zkumavce. V přísně kontrolovaných případech dovoluje britský zákon i cílenou produkci embryí včetně jejich tvorby klonováním.

Vládní finanční injekce přichází krátce poté, co si vědci stěžovali na nedostatek prostředků, který jim znemožňuje zavádění objevů do praxe.

Kmenové buňky jsou hlavními buňkami v těle, které se mohou vyvinout do buňky jakéhokoliv typu. Lékaři věří, že je budou moci použít jako "náhradní díly" pro lidské tělo a s jejich pomocí tak léčit nemoci, jako je cukrovka, srdeční onemocnění, Alzheimerova či Parkinsonova choroba.

Podrobnější informace o výzkumu kmenových buněk najdete ZDE.

Bush je proti, jiní se však snaží soutěžit

Jejich použití je však v mnoha zemích považováno za velice kontroverzní, protože jsou brány z lidských embryí. Mezi nejznámější odpůrce patří například americký prezident George Bush, který odmítl financovat výzkum buněk získaných z lidských embryí pomocí peněz z federálního rozpočtu.

Přestože je výzkum kmenových buňek ještě daleko od toho, aby léky z nich vyrobené mohly být  uvedeny na trh, stále větší počet zemí se snaží výzkum podporovat. "Jsme sice v současné době v mezinárodní soutěži schopní konkurovat, ale když se podíváme po světě, tak uvidíme, že i ostatní země investovaly hodně peněz do výzkumu, a tak se konkurence začíná přitvrzovat," prohlásil John Patison z britského ministerstva zdravotnictví.

Jako svou vědeckou prioritu si kmenové buňky určily například Jižní Korea, Čína nebo Singapur. Dokonce i ve Spojených státech se přes různá omezení vyhlášená prezidentem Bushem výzkum provádí a jenom v Kalifornii na něj během deseti let plánují utratit přes tři miliardy dolarů.

 

Právě se děje

Další zprávy