Vilnius/Vídeň - Litva povolává svého velvyslance z Vídně na konzultace do Vilniusu na protest proti tomu, že Rakousko neuznalo litevský mezinárodní zatykač za dostatečný důvod k zadržení ruského exdůstojníka KGB.
Oznámila to ve Vilniusu náměstkyně ministra zahraničí Asta Skaisgirytéová Liauskienéová a obvinila Rakousko z "nedostatku evropské solidarity".
"Velvyslanec bude odvolán na konzultace o dalším postupu," řekla podle agentury AFP náměstkyně po schůzce s litevskou prezidentkou Dalií Grybauskaitéovou.
Aféra se točí kolem bývalého plukovníka KGB Michaila Golovatova, který 13. ledna 1991 velel sovětské speciální jednotce, jejíž příslušníci stříleli do litevských demonstrantů u televizního vysílače ve Vilniusu.
Zásah, jímž se orgány hroutícího se Sovětského svazu pokoušely zlomit snahu Litevců o získání samostatnosti, si vyžádal 17 mrtvých a na 700 zraněných. Jednoho muže přejel obrněný transportér.
Sovětské jednotky zaútočily na Litevce poté, co parlament pobaltské republiky předtím vyhlásil nezávislost a vystoupení ze Sovětského svazu.
Moskva také zahájila ekonomickou blokádu Litvy a odřízla ji od dodávek pohonných hmot. Mezinárodně uznané nezávislosti se Litevci dočkali až v srpnu téhož roku poté, co ztroskotal pouš konzervativních komunistů proti Gorbačovovi.
Litva chce 62letého Golovatova soudit za zločiny proti lidskosti a válečné zločiny". Na litevský mezinárodní zatykač sice Vídeň minulý pátek Golovatova na letišti zadržela, vzápětí ale zase propustila s tím, že zatykač není dostatečně podložený. Propuštěn byl "z ryze právních důvodů", cituje agentura APA z prohlášení rakouského ministerstva spravedlnosti.
"Máme podezření, že Rusko vyvinulo na Rakousko nátlak," řekl agentuře AFP litevský diplomat, který nechtěl být jmenován.
Rakouský velvyslanec ve Vilniusu dostal dnes od litevského ministra zahraničí Audroniuse Ažubalise oficiální protestní nótu. Ministr přitom požadoval od rakouských orgánů "náležité vysvětlení" rychlého propuštění Golovatova.
Povolání velvyslance na konzultace představuje v diplomatické terminologii druhou nejostřejší sankci, hned po úplném odvolání velvyslance.