Lidovecká frakce nominovala do čela europarlamentu opět Robertu Metsolaovou

ČTK ČTK
19. 6. 2024 17:16
Lidovecká frakce nominovala do čela europarlamentu opět Robertu Metsolaovou

Frakce Evropské lidové strany (EPP), která je nejsilnější v Evropském parlamentu, ve středu nominovala do čela parlamentu opět maltskou političku Robertu Metsolaovou. Šéfem frakce byl opětovně zvolen Manfred Weber. Jednání frakce se ve středu v Bruselu zúčastnilo i pět nově zvolených europoslanců z Česka.

Na začátku odpoledního jednání lidoveckých europoslanců Weber ocenil práci Metsolaové v posledních letech. Současná šéfka Evropského parlamentu nahradila v lednu 2022 Davida Sassoliho z Itálie, který zemřel. Předseda lidovecké frakce hovořil zejména o množství krizí, které Metsolaová musela řešit, ať již šlo o následky koronavirové pandemie či ruské agrese na Ukrajině.

Maltská politička byla jedinou kandidátkou lidovecké frakce na předsednickou funkci. Nyní bude muset získat podporu celého Evropského parlamentu. Volba proběhne tajným hlasováním během ustavující schůze parlamentu, která se bude konat od 16. července. Kandidát musí získat absolutní většinu odevzdaných hlasů, to znamená o jeden hlas více než 50 procent. Předseda Evropského parlamentu funkci zastává 2,5 roku a mandát lze jednou prodloužit.

 

Právě se děje

Další zprávy