Letíte do USA? Může vás čekat i prošacování "na tělo"

Zahraničí Zahraničí
4. 1. 2010 0:10
Americký prezident nařídil zvýšit stupeň zabezpečení mezinárodních letišť
Malý terorista? Chlapec si zouvá boty, čeká ho zevrubná kontrola u bezpečnostního rámu na letišti Newark v New Jersey.
Malý terorista? Chlapec si zouvá boty, čeká ho zevrubná kontrola u bezpečnostního rámu na letišti Newark v New Jersey. | Foto: Veronika Rodriguez

Washington - Od pondělí platí, že vás při nejbližší cestě do Spojených států může bezpečnostní kontrola kdykoliv a bez možnosti odporu požádat: Odložte všechna zavazadla, dejte ruce od těla, budete prohledán.

Americké úřady rozdaly o víkendu leteckým společnostem nová pravidla pro kontrolu všech cestujících, přilétajících na území Spojených států. Jde o další z reakcí na téměř úspěšný útok atentátníka v letadle mířícím z Amsterdamu do Detroitu, kde tragédii zabránila jen šťastná náhoda a duchapřítomnost cestujících.

Povinné osobní prošacování a důkladná prohlídka zavazadel přitom čeká každého, kdo do USA dorazil z jedné ze čtrnácti "zemí podporujících terorismus": Nigérie, Pákistánu, Sýrie, Íránu, Súdánu, Jemenu, Kuby, Afghánistánu, Alžírska, Iráku, Libanonu, Libye, Nigérie, Pákostánu, Saudské Arábie, Somálska a Jemenu..

Namátkou však může být osobní prohlídce podroben i kdokoliv další.

Tým Baracka Obamy se snaží rychle reagovat na zásadní díry v bezpečnostím systému, které vypluly na povrch po zmařeném atentátu na vánoční linku Amsterdam-Detroit.

Nigerijský mladík, který do letadla pronesl zápalnou směs a zčásti ji dokonce zažehl, byl na listu možných teroristů. Tajné služby měly podrobné informace o jeho pohybu, stejně tak monitorovaly aktivity radikálů v Jemenu, kde byl útočník zřejmě vycvičen.

Přesto se další z vražedných plánů Al-Káidy téměř vydařil.

K americkým opatřením se o víkendu přidala i Británie - premiér Gordon Brown svolil, aby na mezinárodních letištích v zemi byly instalovány bezpečnostní rámy scanující detailně lidské tělo. První přijde na řadu Heathrow.

Obama a Brown už předtím ohlásili společný plán na vytvoření protiteroristické jednotky přímo v Jemenu, jedné z klíčových zemí zázemí Al-Káidy.

Radikálové v odpovědi pohrozili atentáty na jemenské zastupitelské úřady spojenců, místní ambasády USA a Británie proto musely být v neděli uzavřeny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Vytlačili jsme americký torpédoborec z ruských vod, hlásí Moskva

Ruská vojenská loď vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod v Japonském moři na Dálném východě, uvedlo v úterý ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec USS John S. McCain třídy Arleigh Burke podle Moskvy pronikl dva kilometry za hranici mezinárodních vod do zálivu Petra Velkého, u kterého se nachází i město Vladivostok, kde je velitelství ruského Tichooceánského loďstva.

Americký torpédoborec se podle vyjádření ministerstva, ze kterého citovala agentura Interfax, několik dní plavil v Japonském moři. Ráno narušil ruské teritoriální vody, přestože jej ruský torpédoborec Admirál Vinogradov, označovaný Rusy za velkou protiponorkovou loď, varoval před nepřípustností takového počínání i před možností taranu, tedy úmyslného nárazu ruské lodi do amerického plavidla.

"Po výstraze a změně kurzu Admirála Vinogradova americký torpédoborec okamžitě vplul do neutrálních vod. Opakované pokusy znovu vplout do ruských vod nepodnikl," konstatovalo ministerstvo.

Americké námořnictvo reagovalo prohlášením, že torpédoborec John S. McCain "uplatnil právo na plavbu" v dané oblasti, na kterou Rusko vznáší "přehnané nároky". Námořnictvo nezveřejnilo podrobnosti o incidentu. Uvedlo nicméně, že americká loď se plavila v oblasti, kterou USA za ruské teritoriální vody neuznávají. Oblast je sporná od roku 1984, kdy ji za součást svých vod označil Sovětský svaz. Rusko na nároku trvá.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Slavia si v Lize mistryň zahraje s Fiorentinou, Spartu vyzve Glasgow

Fotbalistky Sparty se v 1. kole Ligy mistryň utkají s Glasgow City, další pražský celek Slavii čeká italská Fiorentina. Rozhodl o tom dnešní los ve švýcarském Nyonu. První zápasy se odehrají 8. a 9. prosince, odvety o týden později.

Sparťanky jsou v Lize mistryň pojedenácté z 12 sezon. V posledních dvou ročnících ale pokaždé vypadly v úvodním kole. "Glasgow se pro nás může jevit jako nejschůdnější los, ale minulý rok byly ve čtvrtfinále. Takže určitě kvalitu mají. Věřím, že se dobře připravíme a přes Glasgow postoupíme," citoval klubový Twitter záložnici Kateřinu Bužkovou.

Slávistky se v soutěži představí posedmé za sebou. V 1. kole vypadly pouze v ročníku 2014/15 s Barcelonou. V minulé sezoně nestačily v osmifinále na Arsenal. Zatímco sparťanky začnou doma, slávistky odehrají první zápas v Itálii.

Hráčky Lyonu, které ovládly Ligu mistryň pětkrát za sebou a celkově sedmkrát v historii, což je v obou případech rekord, čeká Juventus Turín s českou útočnicí Andreou Staškovou.

V aktuální sezoně bude hrát 32 týmů naposledy vyřazovacím způsobem. Od příštího ročníku se formát soutěže změní, 16 mužstev bude hrát ve čtyřech čtyřčlenných skupinách.

Další zprávy