Lesní požár v Texasu je největší v historii, pod kontrolou je jen ze tří procent

ČTK ČTK
29. 2. 2024 19:32
Lesní požár v Texasu je největší v historii, pod kontrolou je jen ze tří procent

Požár Smokehouse Creek na severu Texasu se stal největším v historii tohoto státu USA, píše agentura AP. Plameny se rozšířily na plochu o rozloze téměř 4400 čtverečních kilometrů, mimo jiné do sousedního státu Oklahoma. Jedinou potvrzenou obětí je 83letá žena v okrese Hutchinson, která zahynula ve svém domě. Vzhledem k velké ploše se však úřady obávají, že obětí bude více.

Požár Smokehouse Creek je podle texaské lesní správy pod kontrolou z pouhých tří procent a není jediným aktivním na severu státu, je však zdaleka největším. Další menší požáry zuří kolem dvousettisícového města Amarillo. Média píší o stovkách zničených domů a tisících mrtvých hospodářských zvířat. V texaském regionu Panhandle je podle stanice CNN chováno 85 procent veškerého dobytka ve státě.

Hasiči se v těchto dnech snaží využít příznivějších povětrnostních podmínek - mírného sněžení, nižších teplot a slabšího větru - aby požár dostali více pod kontrolu, než se o víkendu opět oteplí, píše AP.

Místní záchranář Bill Kendall uvedl, že v okolí města shořelo asi 40 domů, žádný však přímo v něm. "Je to jak měsíční krajina, všechno je pryč. Stovky kusů dobytka se válí mrtvé po zemi," popsal Kendall spálenou zem v okolí Canadianu.

Smokehouse Creek dnes svou velikostí překonal požár East Amarillo Complex z roku 2006, který pohltil 3630 čtverečních kilometrů a zahynulo při něm 13 lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy