Lékaři oddělili siamská dvojčata z Bhútánu. Sourozenci sdíleli jedna játra

ČTK ČTK
9. 11. 2018 13:25
Lékaři v australské nemocnici v pátek úspěšně oddělili siamská dvojčata původem z Bhútánu. Holčičky byly spojené od hrudníku k pánvi. V náročné operaci jim rozdělili společná játra a znovu vystavěli dutinu břišní, uvedla agentura AP. Zákrok trval bezmála šest hodin.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Podle primáře pediatrické chirurgie v Královské dětské nemocnici v Melbourne Joea Crameriho se 15měsíčním holčičkám Nimě a Davě daří dobře. "V bříškách holčiček jsme nenarazili na nic, na co bychom nebyli připraveni," řekl novinářům.

Když lékaři operaci zahajovali, měli podezření, že sdílejí nejen játra, ale i jedna střeva.

Crameri řekl, že s napojením střev žádné problémy nebyly. Uvedl, že hlavní problém spočíval v rekonstrukci břišní dutiny u obou dvojčat.

Primář také řekl, že lékaři teď budou stav holčiček bedlivě hlídat a že jeho tým "si je poměrně jist, že výsledek (operace) bude dobrý". Dodal, že matka dvojčat Bhumčhu Zangmo "se smála a byla šťastná a vděčná".

Video: Technologie vyřeší problémy lidstva, ve virtuální realitě se i operuje mozek, říká Holečko

Ve virtuální realitě si lékaři zkouší operace mozku, technologie vyřeší i nedostatek vody, umělá inteligence už pomáhá v diagnostice nemocí i prevenci | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy