Péšávar - Pákistánský soud v sobotu snížil na 23 let trest lékaři, který americkým tajným službám pomohl vypátrat teroristu Usámu bin Ládina.
Původní trest 33 let loni zrušil odvolací soud a nařídil nový proces.
Doktor Šakíl Afridi byl podle svých právníků odsouzen za velezradu a spolupráci s islamistickými radikály. Podle agentury AP je ale skutečným důvodem jeho pronásledování justicí právě práce pro americkou CIA, která nakonec vedla k dopadení hledaného teroristického vůdce bin Ládina.
Afridi pro americkou Ústřední zpravodajskou službu vedl falešný očkovací program, který měl Američanům pomoci vystopovat šéfa teroristické sítě Al-Káida bin Ládina v pákistánském městě Abbottábád. Údajně díky této spolupráci, kterou Afridiho právník u soudu popíral, americká armáda bin Ládina v květnu 2011 zlikvidovala.
Očkovací program jako zástěrka?
Cílem akce bylo získat vzorek krve alespoň jednoho z dětí žijících v bin Ládinově domě, aby testy DNA určily, zda jde o jeho příbuzné.
Není ale známo, zda právě tato akce přispěla k nalezení vůdce teroristů.
Soudce teď podle Afridiho obhájce zdůvodnil nižší trest tím, že zprostil lékaře viny v jednom z bodů obžaloby, kterým bylo vedení války proti Pákistánu. Velezrada, za kterou byl odsouzen, souvisí podle advokáta s obviněními, podle nichž Afridi poskytoval finance a lékařskou péči islámským radikálům.
Bin Ládinova likvidace vyvolala mezi USA a Pákistánem diplomatickou roztržku a Islámábád tajnou americkou operaci označil za porušení své svrchovanosti.
Pákistán dosud nebyl schopen vyvrátit podezření, že o dlouhodobém úkrytu tehdy nejhledanějšího muže světa věděl.