Lávový proud ze sopky na Kanárech se blíží k moři, odborníci očekávají menší výbuchy

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 9. 2021 16:35
Lávový proud ze sopky Cumbre Vieja na Kanárských ostrovech se přiblížil k moři. Odpoledne se láva podle médií nacházela zhruba 600 metrů od pobřeží a do kontaktu s mořem by podle agentury EFE mohla vstoupit ještě během dne. Úřady vyhlásily nová varování, obyvatelé dalších obcí a osad v blízkosti lávového proudu by neměli vycházet ven.
Erupce sopky na Kanárských ostrovech, 26. září.
Erupce sopky na Kanárských ostrovech, 26. září. | Foto: Reuters

Kontakt lávy o teplotě vyšší než 1000 stupňů Celsia se slanou mořskou vodou vyústí podle odborníků v menší výbuchy a hlavně povede ke vzniku toxických emisí. Podle místního vulkanologického ústavu Involcan je však nebezpečí jedovatých zplodin omezené na oblasti v blízkosti lávového proudu. Ústav upozorňuje, že zplodiny mohou způsobit problémy s dýcháním nebo podráždit oči a kůži.

Po několikahodinové přestávce začala sopka dopoledne znovu chrlit lávu a popel. Seizmologové také zaznamenali nové otřesy spojené s aktivitou sopky. Odborníci tvrdí, že aktivita sopky v posledních dnech ztratila na síle. Ústav geologických věd v Madridu však upozornil, že situace se ohledně aktivit sopky může rychle změnit.

Letecká společnost Binter oznámila, že začíná znovu létat z letiště na ostrově La Palma. Sopečný popel ale stále způsobuje potíže. Na části ostrova je kvůli popelu přerušeno vyučování ve školách a úřady lidem doporučují, aby vycházeli co nejméně.

V neděli se rychlost lávového proudu, který se v předchozích dnech téměř zastavil, výrazně zvýšila. Proud vstoupil do osady Todoque, kde zničil několik budov. Kvůli lávě se zřítila zvoniční věž místního kostela.

Sopka Cumbre Vieja začala svou erupční aktivitu v neděli 19. září. Od té doby láva zničila a pohltila přes 500 budov a způsobila rozsáhlé škody na zemědělských porostech. Mrtví hlášeni nejsou. Podle odborníků by aktivita mohla trvat i přes dva měsíce.

Video: Zázračný dům uprostřed lávy

Dronové záběry odhalily dům, který zázračně unikl proudům žhavé lávy. | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Kvůli podvodům s kompenzačními bonusy podala finanční správa už 133 trestních oznámení

Finanční správa dosud podala 133 trestních oznámení v souvislosti s pokusy o zneužití vyplácení tzv. kompenzačního bonusu pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ), společníky malých firem i zaměstnance pracující na dohodu. Podle správy tak bylo před neoprávněnou výplatou uchráněno zhruba 47 milionů korun. Finanční správa o tom dnes informovala v tiskové zprávě.

Nyní správa oslovuje žadatele o kompenzační bonus, u kterých bylo na základě spolupráce s jinými resorty zjištěno, že souběžně čerpali kompenzační bonusy a podpory vyplácené jinými resorty, u nichž zákon souběh výslovně zakazuje. "Za období letošního roku bylo zjištěno možné pochybení jen u zhruba 2500 žadatelů, což v porovnání s jejich celkovým počtem nelze hodnotit jako cílené a plošné zneužívání zákona," uvedla generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Během pandemie, která začala na jaře roku 2020, přijala správa zhruba 2,7 milionu žádostí, na jejichž základě vyplatila kompenzace za zhruba 44 miliard korun. Žádosti za poslední období tzv. kompenzačního bonusu, tedy za letošní květen, bylo možné podat do 2. srpna.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Badosaová si po triumfu v Indian Wells poprvé zahraje na Turnaji mistryň

Španělské tenistce Paule Badosaové vynesl nedávný triumf v Indian Wells premiérovou účast na Turnaji mistryň. Na finále sezony WTA Tour se třiadvacetiletá rodačka z New Yorku kvalifikovala jako osmá hráčka, nicméně ve hře je ještě jedno místo, neboť světová jednička Australanka Ashleigh Bartyová oznámila, že se turnaje v mexické Guadalajaře nezúčastní.

Další zprávy