Kybernetová válka okolo WikiLeaks je hrou s ohněm

Radim Klekner Radim Klekner
10. 12. 2010 13:49
Nizozemské úřady zatkly šestnáctiletého mladíka. Podílel se na blokádě webových stránek.
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange
Zakladatel WikiLeaks Julian Assange | Foto: Reuters

Londýn, Washington - V kyberprostoru zuří válka mezi hackery a globálními korporacemi, které uposlechly výzvy Spojených států a zablokovaly účty, na nichž bylo možné přispívat na činnost internetového serveru WikiLeaks.

Ten začal koncem listopadu zveřejňovat tajné depeše z amerických ambasád, jež notně poškodily obraz USA ve světě.

Stoupenci WikiLeaks tvrdí, že bojují za svobodu šíření informací na internetu, americké úřady jejich činnost ale označují za protizákonnou a chtějí jim v tom zabránit všemi prostředky.

Hackerům se ve čtvrtek podařilo dočasně zablokovat webové stránky společností MasterCard, Visa, PayPal a Amazon. A také portál stockholmské vlády, která usiluje o vydání zakladatele WikiLeaks Juliana Assangeho zadržovaného v Británii pro sexuální delikt, jehož se ve Švédsku údajně dopustil.

V Nizozemsku byl mezitím zatčen šestnáctiletý mladík, jenž se podílel na blokádě stránek v rámci koordinovaného útoku internetového uskupení vystupujícího pod názvem Anonymous.

Bojový plyn kyberprostoru

Někteří experti zabývající se šířením informací po internetu upozorňují, že útoky hackerů jdou proti cílům, k nimž se Anonymous původně hlásil.

"V minulosti nadělal Anonymous spoustu povyku, avšak málo škody," citoval deník The New York Times šéfa počítačového zabezpečení kalifornské společnosti Imperva. "Tentokrát je to jiné. Začínají používat stejné nástroje jako průmysloví hackeři."

Assangeho právnička Jennifer Robinsonová popírá, že by zakladatel WikiLeaks útoky proti webovým stránkám některých korporací jakkoli podněcoval.

Obvinění ze znásilnění vznesené proti Assangemu ve Švédsku zjevně souvisí se zveřejněním diplomatických depeší
Obvinění ze znásilnění vznesené proti Assangemu ve Švédsku zjevně souvisí se zveřejněním diplomatických depeší | Foto: Reuters

"WikiLeaks by s něčím podobným neměla být vůbec spojována," říká Robinsonová. "Není to hackerská organizace. Je to organizace mediální a vydavatelská."

Útoky hackerů přirovnal zakladatel Nadace elektronického pohraničí John Perry Barrow, který v roce 1996 vydal manifest o svobodě na webu, za "bojový plyn kyberprostoru".

"Základním principem by nemělo být (internetové stránky) zavírat, nýbrž naopak, udržovat je otevřené," řekl v rozhovoru s Timesy.

Od hackerských útoků se distancovala i Česká pirátská strana, která na svém portálu vytvořila kopii (mirror) internetové stránky WikiLeaks, jež byla mezitím zablokována.

Mirror najdete na adrese  http://wikileaks.piratskastrana.cz

Operace Payback

Akce hackerů nenalezla pochopení ani u vedení Facebooku. To ve čtvrtek nechalo uzavřít stránku, kterou na sociální síti hackeři zřídili pod názvem "Operation Payback".

S její pomocí bylo možné přímo se podílet na internetových útocích proti MasterCard a dalším společnostem. Stačilo vyplnit příslušnou internetovou adresu a portové číslo a spustit příkaz "Fire now".

Skupina Anonymous odmítá, že by se dopouštěla nezákonností. "Náš cíl je jednoduchý: Získat právo udržet internet mimo kontrolu jakékoli korporace či vlády," tvrdí v jednom ze svých sdělení na webu.

O dalším Assangeho osudu rozhodnou britské úřady v úterý. Zakladateli WikiLeaks ale hrozí vydání do Švédska a později i do Spojených států, které zvažují, že jej postaví před soud pro špionáž.

Stockholmská prokuratura původně obvinění, jež proti němu byla vznesena, zamítla jako neodpodstatněná. Pak ale po zjevném nátlaku ze strany švédské vlády změnila názor.

V trestním oznámení, které na Assangeho podaly, dvojice Švédek, jež s ním měly v létě v rozmezí několika dní intimní styk, tvrdí, že se zpočátku jednalo o dobrovolný sex, který se "následně zvrhl ve znásilnění". 

V proslulé věznici Wandsworth na jihovýchodě Londýna, kde se nyní nachází v separaci, má Assange podle deníku The Guardian k dispozici počítač. Kauci, kterou za něj bylo ochotno složit několik prominentních osobností, britské úřady odmítly. 

 

Právě se děje

Další zprávy