V Chile se 60 let po vyhubení znovu objevil komár, který přenáší nebezpečný vir zika

ČTK ČTK
19. 4. 2016 6:43
V Chile se poprvé po 60 letech objevil komár druhu Aedes aegypti, který přenáší vir zika. Komár se našel v oblasti Arica asi 2000 kilometrů severně od metropole Santiago de Chile, upřesnilo ministerstvo zdravotnictví. Komár druhu Aedes aegypti byl v této jihoamerické zemi oficiálně vyhuben začátkem 60. let minulého století. Chile bylo dosud s Kanadou jedinou zemí amerického kontinentu, kde se tito nebezpeční komáři nevyskytují.Vědci nedávno potvrdili, že vir zika způsobuje mikrocefalii, tedy vývojovou poruchu, která u novorozenců předčasně ukončuje růst mozku.
Larvy komára Aedes aegypti, přenašeče viru zika.
Larvy komára Aedes aegypti, přenašeče viru zika. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy