Soul - Severokorejský vůdce Kim Čong-il, který na sklonku loňského roku podle všeho prodělal vážné zdravotní komplikace, si údajně vybral svého nástupce.
Podle informací, jež se ve čtvrtek objevily v jihokorejském tisku, by se jím měl stát jeho třetí a nejmladší syn.
I když otázka nástupnictví - jakož i samotný zdravotní stav 66letého vůdce - je v komunistické Severní Koreji předmětem státního tajemství a relevantní informace jsou drženy pod pokličkou natolik těsně, že o situaci má přehled zřejmě jen nejužší rodinný kruh a blízcí důvěrníci, u jižních sousedů představuje toto téma oblíbený zdroj spekulací.
"Jsme přesvědčeni, že si předseda Kim Čong-il vybral coby svého nástupce vlastního syna Džong-una, kterého měl se svou už zesnulou třetí ženou Ko Jong-hui, a že dal patřičné instrukce stranickému vedení kolem osmého ledna," cituje jihokorejská tisková agentura Jonhap anonymní zdroj z bezpečnostních služeb.
Džong-un, který se podle dostupných informací narodil někdy na přelomu let 1983 a 1984, vystudoval ve Švýcarsku, a coby bystrý a přemýšlivý muž je údajně nejoblíbenějším potomkem úřadujícího severokorejského vůdce.
Vzhledem ke svému mládí však zatím nestačil vystoupat stranickou hierarchií v tradičně založené severokorejské společnosti, kdy je vysoký věk považován za přednost.
Nejstarší Kimův syn Džong-nam, kterému táhne na čtyřicet a podle několika málo zveřejněných záběrů trpí nadváhou a málo o sebe dbá, má podle médií se svým otcem spíše odtažitý vztah. Prostředního syna Džong-čola zase Kim považuje za příliš slabého na to, aby se stal vůdcem.
Podle agentury Jonhap by v případě vůdcovy smrti jeho švagr a vysoký stranický funkcionář Džang Song-taek působil coby poručník svého synovce.
Bývalý jihokorejský prezident Kim Te-džung, který se v roce 2000 setkal s Kim Čong-ilem na prvním summitu obou Korejí, je toho názoru, že ať už by se vlády ujal kterýkoli z Kimových synů, půjde především o symbolický krok a skutečnou moc budou ve svých rukou držet stranické a armádní špičky, které by pravděpodobně zformovaly kolektivní orgán vlády.
Experti také upozorňují, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Kim Čong-il ztrácel mocenskou kontrolu, přestože už od září, kdy se neobjevil na velkolepé vojenské přehlídce u příležitosti 60 let trvání KLDR, kolují zvěsti o jeho podlomeném zdraví.