reklama
 
 

Kellner rozšiřuje spolupráci s Čínou. Vyvíjí tam lék na rakovinu plic

22. 11. 2015 20:28
Dohodu o spolupráci s nemocnicí Shanghai Chest Hospital podepsala v Číně biotechnologická firma Sotio, která patří do portfolia společností nejbohatšího Čecha Petra Kelnera. V nejlidnatější zemi světa, která současně eviduje největší počet pacientů s rakovinou plic na světě, zkoumá léky na rakovinu plic, prostaty a vaječníků.

Šanghaj - Biotechnologická společnost Sotio, která patří do impéria nejbohatšího českého občana Petra Kellnera, rozšiřuje své působení na čínském trhu. Loni tam otevřela laboratoře na vývoj přípravků proti nádorovým onemocněním, dnes v Šanghaji podepsala s prestižní nemocnicí Shanghai Chest Hospital dohodu o dalším společném projektu v souvislosti s vývojem léku na rakovinu plic.

"Budeme společně léčit čínské pacienty naším léčivým přípravkem, který vyrábíme jak v České republice, tak i tady v Číně," uvedl Richard Kapsa ze společnosti Sotio.

"V Číně jsme otevřeli naše laboratoře v červnu roku 2014, od té doby jsme zahájili několik společných výzkumných projektů s předními čínskými nemocnicemi, zejména z Pekingu a Šanghaje," popsal novinářům Kapsa. Pokud jde o výzkum léků na rakovinu, firma nyní testuje léčivé přípravky na rakovinu prostaty, plic a vaječníků.

"Nejdále jsme s rakovinou prostaty, tam jsme v takzvané třetí fázi testů, což je poslední fáze před uvedením na trh. Tady v Číně jsme zahájili spolupráci s nemocnicemi před rokem, takže výsledky se dají čekat v horizontu několika let," dodal Kapsa. V Evropě a v USA podle něj běží deset klinických zkoušek a ta, která je nejdále, tedy v té vrcholné fázi číslo tři, by měla skončit někdy v letech 2018 či 2019.

Třetina nemocných rakovinou na světě pochází z Číny

Testy v Číně probíhají u několika desítek pacientů. Čínský trh je podle Kapsy specifický v tom, že Čína je země, odkud je nejvíce pacientů s rakovinou plic na světě.

"Ze statistik vyplývá, že 34 procent všech nemocných rakovinou pochází z Číny," uvedl. "Je to dáno určitě kombinací různých faktorů, ať už je to životní styl, kdy se tady více kouří, či horší životní prostředí," dodal. Na druhou stranu ale prý, pokud jde o rakovinu prostaty, která je velmi rozšířená v USA a v Evropě, tak z Číny pochází jen čtyři procenta světově nemocných lidí.

Jak úspěšná je léčba rakoviny plic v Číně, není možné říci. "To bohužel nemůžeme komentovat, z regulatorních důvodů se to může komentovat, až skončí ty klinické zkoušky," uzavřel Kapsa.

autor: ČTK | 22. 11. 2015 20:28

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama